Hej!
Jag har tänkt att köra igång deffen nu i veckan, just nu under bulk så tränar jag 6 gånger i veckan, jag kör en rullande 4 split, jag kör 4 dagar vilar en och sen så håller det på så.
Jag funderar dock på att dra ner till 5 dagar i veckan nu under deffen, och dela upp kroppen på en 5 split, mitt mål under deffen är att tappa fett och behålla de muskler jag har. Jag kommer ligga på -500 kalorier per dag för att tappa ungefär 0.5 kg i veckan.
de dagar jag inte lyfter skrot på ska jag köra cardio på, så det blir 5 dagars styrkelyft och 2 dagars cardio i veckan. Hur tycker ni detta låter? är det för mycket att göra något varje dag? ska man kanske låta kroppen vila hela från "träning" en dag i veckan? På fritiden sitter jag mest (när jag inte tränar) så det blir en del vila där.
Sen skulle jag gärna vilja ha lite tips på såser som går bra att käka till ris, något som gör det lättare att äta så det inte blir för torrt. Någon kalorisnål sås det vill säga
Tack på förhand!