Citat:
Ursprungligen postat av WHITEFOLKS
Här tänkte jag bokföra mina aktiviteter.
Utgångsinfo
Född: 1979
Vikt: Fleskig, säkert 95kg
Längd: 179cm
Träningserfarenhet: lallat runt med diverse sen runt 2003
Mål: gå ner i vikt och bli någorlunda fysiskt attraktiv
metod: SL 5x5 med lite extra kondition för psyket.
Vet att det kanske inte är det bästa bästa att köra kondition/satsa på viktnedgång samtidigt som man kör SL 5x5 men det får vara så till att börja med. Får omvärdera när/om det börjar avstanna i styrkeutvecklingen.
|
Fail to plan and you plan to fail. Fast jag planerar ju att misslyckas (nåja) så det blir väl lite moment 22.
Jag tänkte mest att jag brukar ju vara rätt sorglig så det var väl mest passande. Ser ju hellre att jag "har fel" med det än att jag säger "happy happy joy joy journalen" och får fel
Jag tänkte börja i dag men det var så kalasfullt på gymmet när jag kom dit så körde lite blandad kondition och maskinstyrka för att komma igång. Hade inte varit och tränat på en vecka så var rätt skönt att bara varva igång lite.
Jag bävar första dagarna för jag har inte tränat böj på så länge och jag vet hur träningsvärken blir för mig i början då. Körde 5x5 en period för något år sen och fick väldigt bra styrkeresultat (för mig) så är lite småtaggad på progressiv träning igen.