Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Träning > Allmänt Forum

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2011-02-23, 11:54   #1
agazza
Registered User
 
agazzas avatar
 
Reg.datum: Jan 2007
Ort: Reser runt
Inlägg: 3 969
Världsekonomin

Någon som har några tankar?

Orolig för att läget i Egypten?
Kanske oljeleveranser via suezkanalen upphör eller åtminstone skapar turbulens?
Kanske blir bomullsindustrin lidande till och med?

Bostadsbubblan i kina?
bristen på jobb i usa?



Vore intressant att se mer insatta människor diskutera detta
__________________
Citat:
Ursprungligen postat av mini Visa inlägg
Jag ber om ursäkt å hela kvinnosläktets vägnar. Vi skäms. Vi är dåliga flickor.
20:35 2009-11-08
öh, jag har börjat träna igen.
agazza är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-02-23, 12:05   #2
hidden
Gömd
 
Reg.datum: Oct 2009
Inlägg: 1 305
Jag är rädd.
hidden är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-02-23, 12:06   #3
xodd
Registered User
 
Reg.datum: Sep 2004
Ort: Göteborg
Inlägg: 95
Skulle Suezkanalen stänga temporärt skulle det innebära enorma förändringar i båtfrakten mellan Europa och Asien. Det är förseningar på flera månader, och med tanke på hur mycket Europa handlar med Asien kan man börja spekulera i hur ekonomin skulle påverkas av ett stopp i Suez. Finns inget som kan ersätta båtfraktens kapacitet.

Att sedan Gaddaffi börjat (om man skall tro påståenden) sätta eld på oljekällor i Libyen kan nog göra att oljepriserna skenar iväg ganska markant.

Skall bli mycket intressant att följa utvecklingen och de ekonomiska följder som antagligen bara startat till följd av oroligheterna i Nordafrika.
xodd är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-02-23, 12:15   #4
kettlebellGuden
Banned User
 
Reg.datum: Aug 2010
Ort: Malmö
Inlägg: 3 931
Världsekonomin blir intressant i framtiden...

Länge har den ekonomiska stormakten och tillväxtens centrum varit USA. Det har även varit största marknaden. I nära samarbete med största exportören av olja, dvs. Saudi Arabien.

Eller de var största exportören. Sen något år tillbaka är Ryssland absolut största olje-exportören... med hästlängder. De öppnade också nyligen en gigantisk olje-pipeline till tillväxtens nya centrum - Kina. Kina är ju, för övrigt, lånegivare till var tredje dollar i USA. Enormt rikt land, växer så de knakar. I nära samarbete med största olje- och gasexportören. De köper även upp metaller så det knakar.


Betänk sedan peak-oil i det här sammanhanget. We're all fucked.

Men stort grattis till Egyptens + Tunisien + Libyiens befolkning!
kettlebellGuden är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-02-23, 12:21   #5
zeusden1
Starke Adolfs son
 
zeusden1s avatar
 
Reg.datum: Oct 2006
Ort: Uppsala
Inlägg: 2 293
Ut ur börsen, illa kvickt, med andra ord.
__________________
Träna.
zeusden1 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-02-23, 12:57   #6
David Brent
resU deretsigeR
 
David Brents avatar
 
Reg.datum: Mar 2009
Inlägg: 43
Citat:
Ursprungligen postat av kettlebellGuden Visa inlägg
Världsekonomin blir intressant i framtiden...

Länge har den ekonomiska stormakten och tillväxtens centrum varit USA. Det har även varit största marknaden. I nära samarbete med största exportören av olja, dvs. Saudi Arabien.

Eller de var största exportören. Sen något år tillbaka är Ryssland absolut största olje-exportören... med hästlängder. De öppnade också nyligen en gigantisk olje-pipeline till tillväxtens nya centrum - Kina. Kina är ju, för övrigt, lånegivare till var tredje dollar i USA. Enormt rikt land, växer så de knakar. I nära samarbete med största olje- och gasexportören. De köper även upp metaller så det knakar.


Betänk sedan peak-oil i det här sammanhanget. We're all fucked.

Men stort grattis till Egyptens + Tunisien + Libyiens befolkning!
Kina kanske känner sig lite nödgade att köpa amerikanska statspapper eftersom så mycket export går dit? /glad amatör i ämnet.
__________________
"Quitters never win, winners never quit. But those who never win and never quit are idiots."
David Brent

Citat:
Ursprungligen postat av Sniggel
Brudarna var inte värt våldtäkten
David Brent är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-02-23, 12:57   #7
O_Wao
Tänker råsa!
 
O_Waos avatar
 
Reg.datum: May 2009
Ort: Uppsala
Inlägg: 6 501
Kan bli väldigt rörigt i ekonomin om det börjar röra på sig politiskt i Kina, med tanke på hur mycket av världens tillverkningsindustri som ligger där, plus deras status som långivare som kettlebellguden skrev.

Jag hoppas de stackars libyerna inte blir utsatta för folkmord medan världslobbyn går runt på äggskal med skygglapparna på för att de vill ha Libyens olja.
__________________
I'm not clumsy. The floor just hates me, the tables and chairs are bullies, and the walls get in my way.

O_Wao = oh wow!
O_Wao är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-02-23, 15:02   #8
High1ander
Mycket Irriterande
 
High1anders avatar
 
Reg.datum: May 2004
Ort: Mitt privata universum, och du är inte inbjuden
Inlägg: 2 637
Kina köper amerikanska dollar, som de senare köper gruvor, olja, gas osv. i Afrika, sen när USAs dollar sjunkar så står Afrika för smällen. Man kan bara hoppas att Afrikanska länderna spenderar sina amerikanska pengarna så länge de har värde...
__________________
There can be only ONE...
Citat:
Ursprungligen postat av Tricklev Visa inlägg
Söta tjejer är dom man tänker på när man är lite småkär allmänt och saknar någon. -
Snygga brudar är dom man tänker på medans man knullar sin söta tjej så aggresivt man kan, samtidigt som man hatar henne för att hon inte är snygg nog.
High1ander är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-02-23, 15:27   #9
supercharge
Registered User
 
supercharges avatar
 
Reg.datum: Jun 2010
Inlägg: 167
Inte speciellt. Oljeprisets ökningar nu är mest oro i största allmänhet snarare än någon reell brist. Libyen producerar som bekant en hel del olja men det kompenseras utan större bekymmer av övriga OPEC på kort sikt.

Dessutom tror jag inte Gaddafi sitter särskilt många dagar till, och sedan vrids med all säkerhet kranen på igen. Katastrofscenarion med inbördeskrig och dylikt känns trots allt inte särskilt sannolikt, även om det naturligtvis finns meningsskiljaktigheter inom landet.

Men vill man leta potentiella bekymmer för världsekonomin så är det naturligtvis om Saudiarabien skulle drabbas av sånt här. Då kan man börja snacka oljeprishöjning. Samtidigt är det naturligtvis långt ifrån första gången vi skulle haft oljekris. Och med tanke på Saudiarabiens övriga politiska och religiösa äventyr så är det sannolikt ändå klart värt det på längre sikt, såvida man utvecklar demokrati.

Senast redigerad av supercharge den 2011-02-23 klockan 15:34.
supercharge är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-02-23, 16:00   #10
Johan O
Registered User
 
Johan Os avatar
 
Reg.datum: Aug 2003
Ort: Trollhättan
Inlägg: 889
Ja det ska bli jävligt intressant att se om övriga OPEC kan öka produktionen. Jag är tveksam.

http://flutetankar.blogspot.com/2011...talien-mm.html

http://flutetankar.blogspot.com/2011...angen-och.html

Vi har otroligt intressanta/turbulenta tider framför oss.
Johan O är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-02-23, 17:06   #11
noob76
Registered User
 
noob76s avatar
 
Reg.datum: Feb 2011
Ort: Linköping
Inlägg: 433
Nu är det väll inga bloggare som sitter inne ens med något som kan liknas vid sanningar gällande oljan men vi vet ju att oljan är en ändlig resurs hur vi än vrider och vänder på det.
noob76 är inte uppkopplad   Svara med citat


Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 20:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)