2008-03-07, 17:43
|
#1
|
|
Registered User
Reg.datum: Oct 2006
Ort: Göteborg
Inlägg: 210
|
Vad gör min sambo för fel?
Min flickvän har satt som mål att gå ned till ~50kg till sin student den 6/6 i år. Jag har lärt henne ganska mycket om hur viktminskning går till, och hur hon på bästa sätt når sitt mål. Jag i min tur har lärt mig det mesta härifrån. Hennes startvikt låg runt 59kg, så hon hade alltså 9kg ungefär att gå ned på runt 100 dagar.
Sedan dess att hon började har hon inte ätit något onyttigt (läs sötsaker som fikabröd, godis, sockerläsk) alls i stort sett. Vi har ätit bra både hon och jag, och hon har gått 30-150 minuters rask promenad om dagen. Utöver det har hon kört spinning på Friskis 2-4ggr i veckan och gymmat ungefär lika många. Vi räknar ofta kalorier, ibland mer eller mindre exakt, men så att vi ändå har en uppfattning om hur mycket vi stoppar i oss.
Sandra brukar ligga på 800-1400kcal intag per dag, beroende på aktiv hon varit. Det ger alltså ett garanterat kaloriunderskott om man räknar på hennes vikt och längd etc enligt formeln Grub har i sin deffguide.
Frågan är då varför vågen visar 57.0-57.5 varje dag. Av de 12 senaste dagarna har hon endast haft en vilodag, då hon även då gick en lite promenad. Annars har det varit gym, spinning eller simning eller annan brännande aktivitet. Hur lång tid ska hon behöva vänta egentligen innan hektona börjar rasa? Tiden tickar mot studenten, och man kan ju förstå att självförtroendet sticker när det inte händer något trots att hon är så fruktansvärt ihärdig och duktig.
Noteras skall att det var länge sedan hon tränade hårt sist, så formen muskelmässigt innan hon började var inte tiptop, och hon väger sig varje morgon efter toabesök, utan tunga kläder o.s.v för ett så exakt resultat som möjligt.
Alla tips, spekulationer och tankar är av uppskattning! Ställ gärna frågor för att kunna ge ett mer exakt svar, om det behövs!
Tack så jättemycket på förhand!
/ Johan och Sandra
|
|
|
2008-03-07, 17:54
|
#2
|
|
Illrar pillrar
Reg.datum: Jul 2005
Ort: Skogen
Inlägg: 5 089
|
Hon kanske äter för mycket av den nyttiga maten? Nyttig mat är också rik på energi.
Det är svårt att räkna kalorier och uppskattningar blir ofta fel.
Så länge ni äter nyttigt och varierat så är det ingen fara att dra ner på kalorier. Sänk kolhydraterna lite åt gången tills vikten börjar gå ner.
__________________
NO FEAT IS BEYOND MY REACH, I WILL WRITE MY OWN DESTINY.
Cardio Freak With Science
En Svensk Klassiker 2019/2020
PB: Böj 185 kg. Bänk 137,5 kg. Mark 235 kg.
|
|
|
2008-03-07, 17:55
|
#3
|
|
Illrar pillrar
Reg.datum: Jul 2005
Ort: Skogen
Inlägg: 5 089
|
Sen behöver man inte väga sig varje dag, kan skilja både uppåt och neråt från dag till dag även om man går ner i vikt i ett längre perspektiv. En vägning i veckan räcker alldeles gott, vid samma tidpunkt då såklart.
__________________
NO FEAT IS BEYOND MY REACH, I WILL WRITE MY OWN DESTINY.
Cardio Freak With Science
En Svensk Klassiker 2019/2020
PB: Böj 185 kg. Bänk 137,5 kg. Mark 235 kg.
|
|
|
2008-03-07, 17:57
|
#4
|
|
Registered User
Reg.datum: Jan 2005
Ort: In a van down by the river
Inlägg: 6 102
|
Vad äter hon de dagar hon bara får i sig 800kcal? Det låter väldigt lite.
Hur lång är hon förresten? 57kg är ju inte så mycket om man är längre än en och en halv meter.
|
|
|
2008-03-07, 18:07
|
#5
|
|
Registered User
Reg.datum: Dec 2006
Ort: Täby
Inlägg: 2 529
|
Alltså vad vill du höra? Hon äter för mycket endå helt enkelt, svaret kan väl inte vara: Nee just precis hon kan inte gå ner, för mycket mat så är det bara, som en sa: för mycket av det nyttiga.
|
|
|
2008-03-07, 18:20
|
#6
|
|
Mother love bone
Reg.datum: Aug 2006
Inlägg: 1 709
|
Alkohol?
__________________
Citat:
Ursprungligen postat av lectris
Är shut teh face knäpp som klagar över att en tjej skickar porr?
|
|
|
|
2008-03-07, 18:40
|
#7
|
|
Registered User
Reg.datum: Dec 2006
Inlägg: 2
|
Finns inte risken att hon kanske har börjat bygga på sig lite muskler istället?
Rätta mig gärna om jag har fel.
|
|
|
2008-03-07, 18:41
|
#8
|
|
Registered User
Reg.datum: Jan 2007
Ort: Reser runt
Inlägg: 3 969
|
Min tjej åt mycket nötter för hon ville ha nyttig olja, ovetande om den massiva kaloribomben hon tryckte i sig. Men Energifattig mat som mättar mycket är väl det enda tipset som funkar. Typ, kvarg, potatis, ägg osv
__________________
Citat:
Ursprungligen postat av mini
Jag ber om ursäkt å hela kvinnosläktets vägnar. Vi skäms. Vi är dåliga flickor.
|
20:35 2009-11-08
öh, jag har börjat träna igen.
|
|
|
2008-03-07, 19:03
|
#9
|
|
das k˙ss
Reg.datum: Jan 2007
Ort: Emmaboda
Inlägg: 1 553
|
Skit i vågen.. mät midjan, låren, armarna osv.
Kolla på spegeln och se ifall hon har förändrats nått.
|
|
|
2008-03-07, 19:08
|
#10
|
|
Jag har fel. :(
Reg.datum: Mar 2006
Inlägg: 2 995
|
Väger ni alla livsmedel?
__________________
Citat:
Ursprungligen postat av Andy.da.wohoo
Snackar med en kille som jag har en hel del gemensamt med.
|
|
|
|
2008-03-07, 19:17
|
#11
|
|
Registered User
Reg.datum: Feb 2007
Inlägg: 2 562
|
Hon kanske har nått en "platå" i nedgången? Någon annan kan säkert förklara bättre men fettceller kan när de töms på fett istället fyllas med vatten, som jag förstått det, och man kan efter att ha stått stilla rättså länge helt plötsligt gå ner i vikt väldigt snabbt då vattnet släpper.
__________________
Livet är för kort för att vara klen!
Följ min träningsutveckling här!
Citat:
Ursprungligen postat av King Grub
Är rutorna blott ett minne, är man helt enkelt fet.
|
|
|
|
2008-03-07, 19:53
|
#12
|
|
Banned User
Reg.datum: Jul 2007
Ort: Stockholm
Inlägg: 1 267
|
Citat:
Ursprungligen postat av Runda Grodan
Hur lång är hon förresten? 57kg är ju inte så mycket om man är längre än en och en halv meter.
|
Ja för helvete, hur lång är hon!? 50kg låter oroväckande.
|
|
|
2008-03-07, 21:21
|
#13
|
|
Registered User
Reg.datum: Dec 2005
Ort: J-town baby
Inlägg: 1 215
|
Citat:
Ursprungligen postat av Sjöberg
Finns inte risken att hon kanske har börjat bygga på sig lite muskler istället?
Rätta mig gärna om jag har fel.
|
Det är ju mycket möjligt, det i samband med att kroppen lagrar mer glykogen när man tränar mycket gör förmodligen sitt till.
|
|
|
2008-03-07, 23:06
|
#14
|
|
El grande salami
Reg.datum: Jul 2006
Inlägg: 8 600
|
Hon ligger på kaloribalans om hon inte går ner i vikt, så enkelt är det. Eller så lider hon av nån sjukdom.
|
|
|
2008-03-07, 23:07
|
#15
|
|
Klädsamt knubbig
Reg.datum: Dec 2004
Ort: Strömmensberg, Göteborg
Inlägg: 19 911
|
Jag skulle sätta ett par kronor på glykogeninlagring, att ni inte har riktigt koll på energiintaget, samt att menstruationer kan påverka vikten. Inte ovanligt att vikten går upp (för att sedan falla som en bomb för vissa) när det är den tiden på månaden.
__________________
Leg. fysioterapeut.
Skribent på Styrkelabbet
|
|
|
Regler för att posta
|
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg
HTML-kod är av
|
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 22:29.
|
    
|