Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Träning > Träningsjournaler & Bilder

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2010-01-31, 11:54   #7636
944RS
Musklig
 
944RSs avatar
 
Reg.datum: Feb 2009
Ort: Lindome
Inlägg: 10 222
Idag ska jag ladda med en riktigt stor och fet portion lasagne! För något sådant kommer det inte bli de närmsta veckorna om jag ska hålla jämna steg med dig. Jag har ju sett din FETA ådra på axeln och snart kommer hela du vara helt ådrig =)
__________________
Multimotionär som tävlar flitigt i allt mellan F5 och Triathlon

Träningsbilder finns på Instagram: jimmy_drufva
http://www.multimotionären.com/
944RS är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-31, 11:54   #7637
O_Wao
Tänker råsa!
 
O_Waos avatar
 
Reg.datum: May 2009
Ort: Uppsala
Inlägg: 6 501
Citat:
Ursprungligen postat av shadowfire Visa inlägg
whoooooooooops, journalen är påväg o spåra ut rejält nu, får döpa om den till Fråga Skuggan istället.
Du får helt enkelt kompensera med att träna mer.
__________________
I'm not clumsy. The floor just hates me, the tables and chairs are bullies, and the walls get in my way.

O_Wao = oh wow!
O_Wao är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-31, 12:49   #7638
Madame
Madamp!
 
Madames avatar
 
Reg.datum: Sep 2008
Ort: skåne
Inlägg: 3 791
Citat:
Ursprungligen postat av O_Wao Visa inlägg
Du får helt enkelt kompensera med att träna mer.
Så att han får ännu mer ådror...?

Men skjut mig, felåååt för OT, I'm out Ni hittar mig i babbla kanske
__________________
Citat:
Ursprungligen postat av Nodan Visa inlägg
Madame är awsome. Alltid. Hon behöver liksom inte göra något alls.
Madame är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-31, 14:38   #7639
shadowfire
Hillgoat Deluxe
 
shadowfires avatar
 
Reg.datum: Feb 2006
Ort: På en bergstopp någonstans
Inlägg: 19 216
Citat:
Ursprungligen postat av 944RS Visa inlägg
Idag ska jag ladda med en riktigt stor och fet portion lasagne! För något sådant kommer det inte bli de närmsta veckorna om jag ska hålla jämna steg med dig. Jag har ju sett din FETA ådra på axeln och snart kommer hela du vara helt ådrig =)
själv äter jag 188g nygrillad vitlöksmarinerad fjärilskotlett med strips och lohmanders bea just nu.. ... får väl säga adjöken till stripsen nu ett tag framöver, även om det bara är potatis.

Landar på 872,3 kcal, 101,5 prot, 47,9 carbs, 44,0 fat nu inkl EAA'n runt träningspasset. Sedan blir det makrill mm i eftermiddag för o passera 180g protein.

Jag tyckte det var svårt att tappa vikt sist jag testade, även om jag gick ner lite. Lärde mig en hel del av det dock, så jag hoppas att ta lärdom och erfarenheten ett steg längre nu i ännu en "minideff".

Har inget behov av att bli rippad eller se mer vaskulär ut, men det skulle vara trevligt o bli lite tightare runt buken/midjan, särskilt då mina obliques är rätt stora/tydliga som de är. Krävs därmed inte mkt fett runt midjan för att jag ska se just fet ut, för fettet lägger sig verkligen precis över obliquesen. Skulle vara trevligt o bli kvitt månen också, jag har typ Sportlife Almedals största måne.
__________________

Journalen
shadowfire är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-31, 14:47   #7640
shadowfire
Hillgoat Deluxe
 
shadowfires avatar
 
Reg.datum: Feb 2006
Ort: På en bergstopp någonstans
Inlägg: 19 216
Har fortfarande inte hittat något bra mellanmål för jobbet. Skulle vilja hitta något som går enkelt/snabbt att göra i ordning hemma och som jag kan ha på jobbet bara för att få lite i buken runt 09:30 och runt 14:30. Jag tror det är nyckeln till framgång för min deff att INTE vara så jävla vrålhungrig vid lunch eller vrålhungrig när jag kommer hem från jobbet - vilket jag är nu idag.

Jag funderar på två saker. Dels får jag i mig sjukt lite fibrer under en deff. Om jag förstått det rätt så finns det inga kostfibrer i animaliska livsmedel, så om jag bara äter kött, kött och åter kött så får jag inte i mig de kostfiber som är bra för tarmarna/buken.

Jag är lur på att köpa något nyttigt knäckebröd och göra någon slags gojja till knäckebrödet, för då kan jag göra i ordning det på söndagarna och ha det som mellanmål på jobbet. Det kladdar inte osv o jag kanske rentav kan ta med mig det på mina tjänsteresor.

Jag älskar de där wasa-sandwisharna och fan om man inte kan göra någon god gojja själv med pepparrot och kesella??

__________________

Journalen
shadowfire är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-31, 14:53   #7641
tsp
Banned User
 
Reg.datum: Dec 2007
Inlägg: 2 333
Nåt jag tycker är så jäääääävla gott till mellanmål är kvarg med frukt. Brukar köra valfri mängd kvarg, en liten skvätt blå mjölk (för att få bort lite av strävheten) och en skvätt funlight i valfri smak. Sedan skiva lite äpple, banan, apelsin t.ex. och ha ovanpå bara. Stööört gott är det. SÅ det tycker jag du ska prova. Går ju att ha kvargen i en plastburk och frukten i en annan och sedan bara hälla över när du ska äta det.

Edit: Är ju en smula fiber i frukten
tsp är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-31, 19:18   #7642
shadowfire
Hillgoat Deluxe
 
shadowfires avatar
 
Reg.datum: Feb 2006
Ort: På en bergstopp någonstans
Inlägg: 19 216
JAG BLIR SÅ JÄVLA SNE!!!!!!!
Har fan inte haft ett enda rätt idag, Murphys lag har varit på mig hela tiden.
Fastnade i bildörren, halkade ute i snön, fick problem i solariet, tappade stekspaden med smör på det nystädade golvet 3 ggr, spillde ut ett glas dricka över diskbänken, öppnade en burk dressing och pga övertryck så exploderade det ut dressing över halva diskbänken, skulle stoppa ner lite skräp i den upphängda papperskorgen på köksluckan och hela skiten lossnade och kaffesump mm spreds över mitt nystädade (igen) golv... jag blir så förbannad så det är sjukt!! helvete!!
__________________

Journalen
shadowfire är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-31, 19:35   #7643
shadowfire
Hillgoat Deluxe
 
shadowfires avatar
 
Reg.datum: Feb 2006
Ort: På en bergstopp någonstans
Inlägg: 19 216
Tillbaka till högrepträning

Muskelgrupp: Axlar
Målsättning: Rehab, lätt + högrep
Motivation: Lagom motivation, inte übertaggad, men sugen o motiverad.

rotatorcuffar
flertalet set med fria vikter i olika övningar

sittande militärpress i smith, ryggstöd
1 set [ 20 x 10 kg ]
1 set [ 12 x 30 kg ]
1 set [ 10 x 40 kg ]
1 set [ 10 x 40 kg ] uff, för tungt för 5x10.. jävla päron
1 set [ 10 x 35 kg ]
1 set [ 10 x 35 kg ]
1 set [ 10 x 35 kg ]

enhands lyft åt sidan i cc, bakom rygg, rak arm
1 set [ 12 x 4,5 kg ]
1 set [ 12 x 9 kg ]
1 set [ 12 x 9 kg ]
1 set [ 12 x 9 kg ]

stående arnoldpressar
1 set [ 6 x 15 kg ] men LOL vad slut jag var i axlarna då!
1 set [ 7 x 12,5 kg ] MEN VAFAAAAAAAN HÖLL PÅ ATT FÅ FAIL?!?!!
1 set [ 10 x 10 kg ] + [ 2 x 10 kg ] förbannade skit vad mjölksyra, började nästan gråta
1 set [ 12 x 10 kg ] var sjukt nära på att börja gråta/skratta hysteriskt

sidolyft hantlar
1 set [ 12 x 7,5 kg ]
1 set [ 14 x 7,5 kg ]
1 set [ 14 x 7,5 kg ]

+ kärringgrill 10 min



SUMMERING:
Inget vidare pass. Kände mig laddad o taggad o så, ett kostintag med mkt vatten och kolhydrater tidigare under dagen (även om studier säger att det inte påverkar passet med kolhydratintag samma dag, så inbillar/känner jag mig mkt starkare om jag tryckt i mig kollisar tidigare under dagen).

Fick dock blixtersnabbt mjölksyra i axlarna och jag blev inte kvitt skiten, det transporterades fan aldrig bort. I sidolyften slog trapezius till rejält och när jag sedan skulle köra arnoldpressar så hade jag så mkt mjölksyra att det började göra ont. Duktigt ont, samtidigt som styrkan bara försvann.

I sidolyften så var jag så slut så jag hade duktiga problem med att lyfta hantlarna i huvudtaget. Flippade ur på något av seten och höll på att börja gråta eller skratta hysteriskt, kände mig bara så sjukt trött o urflippad.

Sedan har Murphys lag jagat mig hela dagen idag. Mjölksyran o pumpen gjorde att jag inte fick av mig tröjjan då jag skulle in i kärringgrillen. Den hann starta så jag fick springa ut och fick tag på en tjej som fick hjälpa mig att dra av mig tröjjan medan solariet brummade på för fullt. Sedan väl inne i kärringgrillen så släppte inte mjölksyran på högersidan av baksida axel/trapz, utan jag låg o vände o vred mig och försökte stretcha - konstant i 10 min. Utan resultat.

Inte nog med det, utan flera gånger så fastnade mina svettiga lats mot solariet och när de lossnade så kom det pruttljud utan dess like. Resonansen och akustiken under den ovala solarieväggen var magnifik. Hörde hur två tjejer utanför började asgarva, det lät onekligen som om jag hade ätit bruna bönor och låg o drog av brakare på brakare.

Nej fan, inte min dag idag.
__________________

Journalen
shadowfire är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-31, 19:47   #7644
shadowfire
Hillgoat Deluxe
 
shadowfires avatar
 
Reg.datum: Feb 2006
Ort: På en bergstopp någonstans
Inlägg: 19 216
Har en del kolhydratrika maträtter som jag åker på att äta nu någon dag in i veckan, sedan räknar jag med att kunna köra en riktigt strikt diet. Framförallt ingen alkohol, inte ens en kall pilsner en fredagskväll.

Så dagens kost är inget bra exempel på dietkosten, men den visar ändå att jag har legat högt på kolhydrater och ffa fett, men ändå så landade jag på kcalminus.

Provade ett nytt GI-hamburgerbröd och höll på att ramla av köksstolen då jag såg proteininnehållet i det. 21g?!!!! Var tvungen o kolla på nätet om det var felskrivet, men det var korrekt. Riktigt gott var det också. Nu ska jag skära ner på kollisarna, så det lär inte bli något bröd alls på ett tag, men i sommar ska jag lätt nyttja detta som grillhamburgerbröd.

Kommer bli ett par "ätardagar" nu för att bli kvitt allt bröd o skit som jag har hemma, sedan kör vi. Vikten nu under eftermiddagen var 83,7 på vågen, ska ta ny viktmätning imorgon bitti + mäta midjan med måttband.

__________________

Journalen
shadowfire är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-31, 19:58   #7645
Jorgen
Blibloblooobli
 
Jorgens avatar
 
Reg.datum: Apr 2002
Ort: SKÅNE
Inlägg: 27 383
Citat:
Ursprungligen postat av shadowfire Visa inlägg
JAG BLIR SÅ JÄVLA SNE!!!!!!!
Har fan inte haft ett enda rätt idag, Murphys lag har varit på mig hela tiden.
Fastnade i bildörren, halkade ute i snön, fick problem i solariet, tappade stekspaden med smör på det nystädade golvet 3 ggr, spillde ut ett glas dricka över diskbänken, öppnade en burk dressing och pga övertryck så exploderade det ut dressing över halva diskbänken, skulle stoppa ner lite skräp i den upphängda papperskorgen på köksluckan och hela skiten lossnade och kaffesump mm spreds över mitt nystädade (igen) golv... jag blir så förbannad så det är sjukt!! helvete!!
Ser bra ut. Kör hårt.
__________________


Citat:
Ursprungligen postat av rubusvulvan Visa inlägg
alltså mannen jag svär på gud du skriver med flera ord
Jorgen är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-31, 20:39   #7646
tsp
Banned User
 
Reg.datum: Dec 2007
Inlägg: 2 333
Citat:
Ursprungligen postat av shadowfire Visa inlägg
[B][SIZE="4"]

I sidolyften så var jag så slut så jag hade duktiga problem med att lyfta hantlarna i huvudtaget. Flippade ur på något av seten och höll på att börja gråta eller skratta hysteriskt, kände mig bara så sjukt trött o urflippad.

Sedan har Murphys lag jagat mig hela dagen idag. Mjölksyran o pumpen gjorde att jag inte fick av mig tröjjan då jag skulle in i kärringgrillen. Den hann starta så jag fick springa ut och fick tag på en tjej som fick hjälpa mig att dra av mig tröjjan medan solariet brummade på för fullt. Sedan väl inne i kärringgrillen så släppte inte mjölksyran på högersidan av baksida axel/trapz, utan jag låg o vände o vred mig och försökte stretcha - konstant i 10 min. Utan resultat.

Inte nog med det, utan flera gånger så fastnade mina svettiga lats mot solariet och när de lossnade så kom det pruttljud utan dess like. Resonansen och akustiken under den ovala solarieväggen var magnifik. Hörde hur två tjejer utanför började asgarva, det lät onekligen som om jag hade ätit bruna bönor och låg o drog av brakare på brakare.

Nej fan, inte min dag idag.
hahaha gött att alltid veta att man kommer få sig ett gott skratt när man läser din journal!
tsp är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-31, 21:25   #7647
Poxeman
Collecting stars
 
Poxemans avatar
 
Reg.datum: May 2008
Ort: Floda
Inlägg: 5 759
Jag har läst ikapp mig litegrann i journalen. Skönt att den är tillbaks i gammalt slag med snusk, roidrage, snusk och lite träning.... sa jag att det var snusk också?
Bra jobbat!
__________________
Collect some stars to shine for you, but start today, there is only a few.
En Ironman på väg mot nya äventyr...
Citat:
Ursprungligen postat av Kaggsmurfen Visa inlägg
en joggare på elitnivå
Poxeman är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-31, 21:29   #7648
O_Wao
Tänker råsa!
 
O_Waos avatar
 
Reg.datum: May 2009
Ort: Uppsala
Inlägg: 6 501
Citat:
Ursprungligen postat av shadowfire Visa inlägg
Sedan har Murphys lag jagat mig hela dagen idag. Mjölksyran o pumpen gjorde att jag inte fick av mig tröjjan då jag skulle in i kärringgrillen. Den hann starta så jag fick springa ut och fick tag på en tjej som fick hjälpa mig att dra av mig tröjjan medan solariet brummade på för fullt.
Fatta det tillfället Skuggan "hej, jag har så grooova axlar att jag inte får av mig tröjan, kan du hjälpa mig att få av den? "




Ja vad fan, såna där dagar har jag med ibland, det är bara att skratta åt eländet.
__________________
I'm not clumsy. The floor just hates me, the tables and chairs are bullies, and the walls get in my way.

O_Wao = oh wow!
O_Wao är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-31, 21:37   #7649
ceejay
å nej, måste man komma på en ny text igen
 
ceejays avatar
 
Reg.datum: Oct 2007
Ort: uppsala
Inlägg: 20 517
haha hjälp med tröjan inför solarie? Dags att sluta använda XS skuggis
__________________
Ceejay's träningsjournal!
ceejay är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-31, 23:26   #7650
shadowfire
Hillgoat Deluxe
 
shadowfires avatar
 
Reg.datum: Feb 2006
Ort: På en bergstopp någonstans
Inlägg: 19 216
Citat:
Ursprungligen postat av Jorgen Visa inlägg
Ser bra ut. Kör hårt.
det såg skitbra ut! not!... bad days work..

Citat:
Ursprungligen postat av tsp Visa inlägg
hahaha gött att alltid veta att man kommer få sig ett gott skratt när man läser din journal!
heh, mjo man får väl bjuda lite på sig själv.. puuh..

Citat:
Ursprungligen postat av Poxeman Visa inlägg
Jag har läst ikapp mig litegrann i journalen. Skönt att den är tillbaks i gammalt slag med snusk, roidrage, snusk och lite träning.... sa jag att det var snusk också?
Bra jobbat!
mäh, vaddå snusk?.. på tok för lite snusk här!
__________________

Journalen
shadowfire är inte uppkopplad   Svara med citat


Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 06:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)