2013-08-28, 23:59
|
#1
|
Registered User
Reg.datum: Sep 2008
Ort: Umeå
Inlägg: 2 858
|
Om någon går mot er axel
Har hänt mig någon gång. En spännis går mot en och man märker tydligt på hans kroppsspråk att han inte tänkt väja undan och att ens axlar kommer att kollidera om man inte gör en undanmanöver. Hände senast idag och trevlig som jag är hoppade jag undan för att slippa en kollision. Jag blev lite halv sur däremot och bestämde mig för att inte gå undan någonsin mer (ifall det är en spänning, annars är jag med på att gå undan.)
Hur gör ni? Hoppar undan, gör en hockeytackling, ger en jabb kross kombo etc.
Låt höra.
__________________
#sallad
Citat:
Ursprungligen postat av Grandmaster
Du börjar bli oaptitligt fet. Deffa.
|
|
|
|
2013-08-29, 00:00
|
#2
|
å nej, måste man komma på en ny text igen
Reg.datum: Oct 2007
Ort: uppsala
Inlägg: 20 422
|
De flesta brukar flytta på sig för mig. Flyttar på mig om personen ser farlig ut! Alternativt om det är barn eller äldre.
|
|
|
2013-08-29, 00:04
|
#3
|
Registered User
Reg.datum: Sep 2008
Ort: Umeå
Inlägg: 2 858
|
De flesta flyttar sig för mig också pga min bad ass tatuering men inte idag däremot.
__________________
#sallad
Citat:
Ursprungligen postat av Grandmaster
Du börjar bli oaptitligt fet. Deffa.
|
|
|
|
2013-08-29, 00:05
|
#4
|
Registered User
Reg.datum: Sep 2010
Ort: Stockholm
Inlägg: 2 495
|
Det beror på, om det är någon mupp som söker kontakten med flit så brukar jag inte backa undan. I 80% av fallen gör jag dock det då jag inte orkar ödsla energi på människor som är så osäkra på sig själva
|
|
|
2013-08-29, 00:35
|
#5
|
Här står det nåt vitsigt...
Reg.datum: Feb 2004
Ort: sweden
Inlägg: 785
|
"öhh Sorry" kör jag om jag råkar gå in i nån, om nån går in i mig och inte säger nått så tänker jag, jävla rattboy... Men jag säger inget... Kan ju bli jobbigt om man druckit och snubben är mindre, då kan man utbryta typ:- Du kan väll be om ursäkt iaf!!! Sen vet man aldrig vad som händer...
__________________
Let me see your warface! You call that a warface. This is a warface AAAAAAAAHH!!!!!!
He is the Painkiller.... He is the Threadkiller!!! AAAHHH!
|
|
|
2013-08-29, 00:42
|
#6
|
Banned User
Reg.datum: Aug 2011
Ort: Luleå
Inlägg: 474
|
Har alltid häftstift i mina axlar.
|
|
|
2013-08-29, 05:30
|
#7
|
Surgubbe
Reg.datum: Feb 2010
Inlägg: 5 511
|
När jag var ung och to kooool 4 school dundrade jag på och stötte tillbaka med en killerblick, ja om det nu inte var uppenbart att motparten hade dödat mig.
Men nu är man gammal, klok och ödmjuk och märker jag att någon vill provocera så viker jag med glädje undan några cm och låter den osäkra alfahannen gå förbi för att säkra upp dennes sköra psyke lite.
Detta händer dock väldigt sällan mig, jag tror det har ganska mycket att göra med hur man för sig. Har man bra hållning, stadig blick och verkar självsäker så tror jag att dessa provokatörer undviker att leka tivolibil.
Vi har dock en kille på gymmet med kaktusar under armarna som är ett bra exempel på någon som borde hålla sig ifrån rosa piller då syftet verkar vara att höja upp sitt självförtroende med kemiska hjälpmedel. Denna herre vill gärna tränga in folk mot väggarna men jag brukar mest skratta gott åt denna killen då han är en sådan parodi.
Senast redigerad av Gober den 2013-08-29 klockan 05:35.
|
|
|
2013-08-29, 05:40
|
#8
|
Registered User
Reg.datum: Jan 2008
Inlägg: 584
|
Beror på.
Är det någon som verkligen verkar söka bråk, det är fredagskväll osv så är det smartast att flytta lite på sig.
Är det däremot nån som bara går och har dålig koll på omgivningen eller om det är några som går flera i bredd i trångt utrymme och inte flyttar sig så STANNAR jag helt i värsta fall. Detta gör ju då att dom kommer gå in i nån som står still vilket kanske är lite väl idiotiskt att göra.
__________________
Work hard, rock hard, eat hard,
sleep hard, grow big, wear glasses if you need 'em
|
|
|
2013-08-29, 06:27
|
#9
|
En Svensk Tiger.
Reg.datum: Oct 2003
Ort: Calgary, Alberta, Canada
Inlägg: 3 197
|
Händer inte mig. Troligen är jag för stor för någon som är så osäker
|
|
|
2013-08-29, 06:28
|
#10
|
Världens Största Kyk®
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 5 081
|
Tycker det oftast händer med yngre tjejer (sådana däringa MENBALIKSOM-brudar).
|
|
|
2013-08-29, 07:08
|
#11
|
Trankil.
Reg.datum: Feb 2002
Inlägg: 5 680
|
Jag viker alltid undan. Har aldrig tänkt på det särskilt mycket. Jag har inga problem med att vika undan. Tycker jag sällan råkar ut för det eller så är det ett så litet problem att jag liksom inte reagerar eller funderar på det alls.
|
|
|
2013-08-29, 07:17
|
#12
|
Registered User
Reg.datum: May 2004
Ort: Sollentuna
Inlägg: 307
|
Ju äldre jag blivit desto mindre bryr jag mig om saker som detta. Viker alltid undan om jag kan och hinner. Är man så pass osäker att man måste knuffa undan folk för att boosta sitt ego så låter jag dom gärna få göra det.
|
|
|
2013-08-29, 07:18
|
#13
|
Registered User
Reg.datum: Mar 2011
Ort: Löddeköpinge
Inlägg: 3 743
|
Jag tycker personligen att det är allmänt hyfs och folkvett att man ska samsas om utrymmet så oftast vejar jag halvvägs och låter den jag möter veja lite också. Vilket de gör i nio fall av tio.
Möter jag någon i en dörröppning brukar jag även hålla upp dörren och släppa fram dem.
Enda stället som jag aktivt spänner mig och demonstrativt söker en lättare kollision är när jag ska gå av tåget och folk försöker tränga sig in eller medvetet står mitt i dörröppningen. Det är så jävla självklart och enkelt att man släpper av de som ska ut innan man kliver på tåget, men det verkar inte alla ha fattat.
skickat från en mobil enhet.
|
|
|
2013-08-29, 07:18
|
#14
|
Registered User
Reg.datum: Sep 2004
Ort: Solna, Sthlm
Inlägg: 1 146
|
Citat:
Ursprungligen postat av MasterChief
Tycker det oftast händer med yngre tjejer (sådana däringa MENBALIKSOM-brudar).
|
Hahaha ja det är väl de enda som vågar gå in i axeln på mig med  You just want to
|
|
|
2013-08-29, 07:18
|
#15
|
Ninja
Reg.datum: Apr 2001
Ort: Enköping
Inlägg: 5 367
|
Citat:
Ursprungligen postat av Pudzianovski
Jag viker alltid undan. Har aldrig tänkt på det särskilt mycket. Jag har inga problem med att vika undan. Tycker jag sällan råkar ut för det eller så är det ett så litet problem att jag liksom inte reagerar eller funderar på det alls.
|
+1, jag gör likadant, flyter som vatten genom folkmassor. Men det är ju bara för att vi är ninjor, Pudzi.
Men liksom, vad ger MIG mer rätt än den som bumpar in i mig att gå rakt fram utan att väja?
|
|
|
Regler för att posta
|
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg
HTML-kod är av
|
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 09:17.
|
    
|