Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Träning > Allmänt Forum

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2017-02-17, 11:13   #1
ApexProcyon
Biggus Dickus
 
ApexProcyons avatar
 
Reg.datum: Nov 2016
Inlägg: 368
Ljudböcker vid löpning

Jag har ganska nyligen upptäckt tjusningen med att lyssna på ljudböcker under långdistanspassen. Någon som har böcker att rekommendera? Att uppmärksamheten ska kunna flacka lite är ett måste då trafiken inte är lika flexibel på den punkten.

Jag försökte nyligen med Nya Testamentet för allmänbildningens skull men den gjorde knappast att jag längtade efter nästa träningspass om man säger så.

Edit:
Intressanta podcasts skulle också kunna sätta guldkant på lite utdragna pass.
__________________
Citat:
Man skall inte glädja sig i onödan.

Senast redigerad av ApexProcyon den 2017-02-17 klockan 11:15.
ApexProcyon är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-02-17, 11:33   #2
Shqypnia
Dardania
 
Shqypnias avatar
 
Reg.datum: Nov 2013
Inlägg: 3 147
Jag vill gärna rekommendera ljudböcker men av erfarenhet tkr jag att en ljudbok helt kan förstöra en bra bok.

Podcasts

Secular Jihadists from the Middle East. Ny podd med 4 välkända f.d muslimer som pratar om deras egen erfarenhet av att lämna Islam. Stundtals väldigt rolig tack vare Faisal. Kanske något mer för hardcore ateister dock.

P3 Dokumentär. Välproducerade och mycket givande podd om allt möjligt. Allt från mordet på Fadime till senaste avsnittet Dopningsskandalen i Lahtis.

Tyngre, Tyngre Rubriker. Numera har Tyngre 6 olika poddar - men "originalet" och Tyngre Rubriker är enligt mig de absolut bästa.

David Batras Podcast. Väldigt rolig podd med framtida first lady David Batra.

Styrkelabbet. Nördigt, intressant och roligt!
__________________
Den typen av människa
Shqypnia är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-02-17, 13:09   #3
hugok
Böj i curlracket
 
hugoks avatar
 
Reg.datum: Jun 2009
Ort: Lund
Inlägg: 3 020
Jag har gjort samma upptäckt och brukar numera springa till gymmet med ljudbok på.
Lyssnar just nu på Erövraren-serien av Conn Iggulden. Passar bra när man springer, blir ganska motiverad av det. Tar gärna också emot tips på liknande böcker.
hugok är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-02-17, 16:04   #4
leo1
Registered User
 
Reg.datum: Oct 2006
Inlägg: 701
Jag har upptäckt maratonpodden. Väldigt blandade gäster men jag tycker det är lärorikt. Tror det är cirka 80 avsnitt än så länge. Jag har börjat med de äldsta.

Har avverkat bla Björn Ferry, Maria Akraka, Malin Ewerlöf. Lyssnade på Emma Igelström sist där hon berättade att hon tyckte det var mäktigare att springa NYC-marathon än att vara med i OS. Då blev man sugen
__________________
"Grungen var den sista egentliga kraftansträngningen" Ulf Lundell
leo1 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-02-17, 16:30   #5
ApexProcyon
Biggus Dickus
 
ApexProcyons avatar
 
Reg.datum: Nov 2016
Inlägg: 368
Citat:
Ursprungligen postat av leo1 Visa inlägg
Jag har upptäckt maratonpodden. Väldigt blandade gäster men jag tycker det är lärorikt. Tror det är cirka 80 avsnitt än så länge. Jag har börjat med de äldsta.

Har avverkat bla Björn Ferry, Maria Akraka, Malin Ewerlöf. Lyssnade på Emma Igelström sist där hon berättade att hon tyckte det var mäktigare att springa NYC-marathon än att vara med i OS. Då blev man sugen
Jag hittade maratonpodden för 4 timmar sedan och lyssnade på avsnittet med Anders Hansen under dagens pass. Behagligt att lyssna på under träning, även om podden i sig inte är särskilt djup. Eller kanske tack vare att podden inte är särskilt djup.
__________________
Citat:
Man skall inte glädja sig i onödan.
ApexProcyon är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-02-17, 18:35   #6
leo1
Registered User
 
Reg.datum: Oct 2006
Inlägg: 701
Citat:
Ursprungligen postat av ApexProcyon Visa inlägg
Jag hittade maratonpodden för 4 timmar sedan och lyssnade på avsnittet med Anders Hansen under dagens pass. Behagligt att lyssna på under träning, även om podden i sig inte är särskilt djup. Eller kanske tack vare att podden inte är särskilt djup.
Det är kul att det är några synpunkter som återkommer gång på gång från gästerna; det mesta är uppstyrt med löpargrupper/föreningar, spontanlöpandet har nästan försvunnit, gästerna springer i 15 år fladdriga träningskläder, intervaller behövs knappt, inte imponerande med dagens löpare.

Åke "biten" Eriksson var riktigt skön. Han har Sveriges näst snabbaste tid på maran. Kul när han säger lite i förbigående att första milen gick på 30:20

Sedan var det intressant att lyssna på en herre som heter Bergman och sprungit Lidingöloppet 5 gånger under 1:40
__________________
"Grungen var den sista egentliga kraftansträngningen" Ulf Lundell
leo1 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-02-17, 18:51   #7
Sohlsken
Boldly running where many have run before
 
Sohlskens avatar
 
Reg.datum: Feb 2014
Ort: Oregon, USA
Inlägg: 1 612
Känner ni till några bra svenska ljudböcker man kan få tag på gratis?


Mitt bidrag: Jag satsar mest på underhållning under mina långpass, och jag lyssnar endast på poddar via appen Pocket Casts (android). “Getting Doug with High“ är en podd med Doug Benson, känt pothead och komiker, som bjuder in gäster, röker på med dem och snackar om oftast seriösa och intressanta saker. De enda gästerna jag känt igen som svensk är nog Filip och Fredrik, annars är det mest folk jag har sett sedan jag flyttade till staterna. Kanske Jack Black. Han blev alldeles deppig.
__________________
Aktiv journal:
Sohlsken Springer
Sohlsken är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-02-17, 20:23   #8
wintersnowdrift
special snowflake
 
wintersnowdrifts avatar
 
Reg.datum: Nov 2004
Ort: Obygden
Inlägg: 3 172
Historiepodden för den som gillar historia, och Konflikt eller USA-podden för den som är intresserad av internationell politik. Sveriges Radios poddar håller i allmänhet väldigt hög klass och är den enda anledningen till att jag betalar radio och TV-avgiften.
__________________
Citat:
Ursprungligen postat av Trance Visa inlägg
Studien kanske bör utökas till en hel hög äpplen under soffan som tas ut under olika stadier av föruttnelsen/förtorkningen. Även wintersnowdrifts lukt och städförmåga kanske bör undersökas med kontrollgrupper.
Brevis esse laboro, obscurus fio
wintersnowdrift är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-03-21, 13:35   #9
ApexProcyon
Biggus Dickus
 
ApexProcyons avatar
 
Reg.datum: Nov 2016
Inlägg: 368
Jag hittade precis en mer "dramatiserad" ljudboksversion av Lord of the Rings, ska bli kul att lyssna på.

Den är inte officiell så Harper Collins stänger ned den överallt, men smakprov finns här:
https://www.youtube.com/watch?v=G3br3V_9J90

Böckerna finns på länken nedan för den som vill ha mer:
https://www.mediafire.com/folder/cjj...22aeqpm/shared
__________________
Citat:
Man skall inte glädja sig i onödan.
ApexProcyon är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-03-21, 14:29   #10
svenbanan
Banned User
 
Reg.datum: Jan 2012
Inlägg: 10 099
Jag hade en period då jag lyssnade en hel del på ljudböcker. Dune av Frank Herbert (episk science fiction) finns som suverän ljudbok på engelska. Minns tyvärr inte vad han som läste hette, och tror att det finns några olika varianter... Men det är en suverän bok, och uppläsaren gjorde snarare att ljudboken blev bättre än pappersvarianten.

Dessutom finns Stephen Kings Dark Tower serie som ljudbok. Minns inte vem som läste dessa heller. Men tror att det kanske bara finns en version. Hur som helst var dessa ljudböcker också väldigt bra. Lyssnar man på dessa enbart då man springer lär man få springa hela året innan man lyssnat klart på hela serien...

Åtminstone Dune finns på biblioteket som ljudbok. King finns på TPB...

Senast redigerad av svenbanan den 2017-03-21 klockan 14:30.
svenbanan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-03-21, 18:57   #11
timoat
Registered User
 
timoats avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 2 147
Dark tower av king, American gods, av gaiman. Annars kör jag bara komedipodcasts, och rogan
timoat är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-03-22, 16:50   #12
VoDaresVins
Registered User
 
VoDaresVinss avatar
 
Reg.datum: Apr 2005
Ort: Österbotten
Inlägg: 992
Har läst nånstans att det även ska finnas ljudböcker i Spotify men jag lyckas inte hitta nåt vettigt. Har nån söktips? Använder bara mobilapp.
__________________
Kneehabjournalen
VoDaresVins är inte uppkopplad   Svara med citat


Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 01:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)