Glad nationaldag alla koloiter! Var stolta över de relationer ni har till världens vackraste land! Vare sig ni bor här, födda här men flyttat utomlands eller invandrat hit eller vad som helst! Idag är en dag för alla med relation till Sverige!
Blir till att grilla lite med kompisar och allmänt bara njuta av att det är en fantastisk dag idag
Uppmaning! Snälla låt denna tråd slippa politiska diskussioner av alla slag eller anklagelser för att man inte får fira idag. Håll detta till en tråd där vi önskar varandra en glad nationaldag. Och jag ber er att rapportera de som provocerar direkt, så kan vi förhoppningsvis få de inläggen borttagna istället för en låst och raderad tråd. Tack!
Land, du välsignade, tag min sång!
Gjut din ande i orden!
Giv, att den ljuder fullkomnad en gång,
Sången om landet i Norden,
Sången om sjumila skogar och sjö,
Slätter, som skördar oss bära,
Midnattssol och midvintersnö,
Sverige till ära, Sverige!
Land, du välsignade, tag mitt verk!
Dig min strävan jag vige!
Signa min tanke och armen stärk,
främst bland de främsta jag stige,
att när min bana jag ändat har,
sjunkit till skuggorna neder,
stolt må man minnas, att svensk jag var,
Sverige till heder, Sverige!
Jag älskar allt som har med Sverige att göra, årstiderna, "jante" ja hela köret... ett underbart land ett underbart vackert folk med en underbar historia som får en att sträcka på sig!
Vi har varit bäst på så många saker (Idrotter, Teknologi, Forskning, Litteratur, Uppfinningar), med en pytteliten befolkning.. vad kan man dra för slutsats av det? Jo, att vi helt enkelt är lite bättre än alla andra såklart! GRATTIS VÄRLDENS BÄSTA LAND
Senast redigerad av BigIron den 2013-06-06 klockan 13:44.
Sverige Finns inget annat land som denna. Får alltid hemlängtan efter några dagar utomlands. I Sverige vet man hur bussarna går och folk pratar svenska med varandra! Låter komiskt eller till och med ironiskt, men helt ärligt känner jag så när jag är utomlands. Jobbigt när folk inte kan förstå en.
Jag har firat på ett kolomässigt sätt. 6x6 i marklyft på 130 kg, det ger den eftersträvansvärda lastningen blått, gult, blått. Sen blev det en god bok och ett glas mjöd på gräsmattan.
__________________
"Jag twerkar inte, jag har bara jävligt mycket butt wink"
-Zelas
Glad nationaldag!
Har bott utomlands i snart ett år och knappt träffat några svenskar alls så stoltheten över Sverige har verkligen växt, fantastiskt land!