2011-10-20, 19:07
|
#1
|
Registered User
Reg.datum: Feb 2011
Inlägg: 44
|
Känner mig ''liten'' ..tips på bra kroppshållning osv sökes!
Hej! Jag är fullt seriös med denna tråd, fastän det kan låta lite lustigt:
Jag är en kille som känner att mig kort jämnförelsevis med många som är lika lång som Jag, fastän Jag sträcker på mig. Har hänt att folk som är runt 10cm kortare än mig sagt ''är inte vi lika långa?'' tills att jag ställer mig bredvid dem och sträcker på mig, då det syns att Jag är dessa 10cm längre.
Jag vill nog ha tips på någon bra kroppshållning, vad bör man tänka på? svanka när man står upp? gå rakt eller lite svängigt? Skaffa grövre ben?
Jag är drygt 17 år, 176-1,78cm lång, väger 72kg.
Är inte stor med kläder på, men när jag tar av mig klädesplaggen så brukar folk bli väldigt förvånade.. Jag kör förövrigt t.ex 40kg i Hantelpress (Ja, 40kg per hantel så att det inte ska bli några missförstånd, 25kg i axelpress med hantlar (25kg per hantel x8) etc.
Ska jag börja klä mig i mer åtsittande t-shirts m.m? Svanka vid gång, svaja lite när jag går eller undvika det?
Kan få till en jäkla ostbågeform med övre ryggen om jag böjer mig ner, har lite svårt att svanka vid Marklyft m.m.. är det stretching i ryggen som gäller?
Som sagt, lite lustig tråd (i know) Men men, flöda på med tips!
|
|
|
2011-10-20, 19:30
|
#2
|
Registered User
Reg.datum: Jun 2004
Ort: Rackarberget, Uppsala
Inlägg: 3 435
|
Hmm... Är du kanske en ganska tystlåten person?
__________________
- Nån snubbe på internet skrev detta.
|
|
|
2011-10-20, 19:48
|
#3
|
Registered User
Reg.datum: Feb 2011
Inlägg: 44
|
Nej, jag är varken tystlåten, asocial eller vad du nu tänker på  Är social och ingen ''ser ner'' på mig så, om det är det du tänker på...
|
|
|
2011-10-20, 20:00
|
#4
|
Registered User
Reg.datum: Sep 2004
Ort: Göteborg
Inlägg: 95
|
In med magen ut med bröstet? :P
|
|
|
2011-10-20, 20:11
|
#5
|
Registered User
Reg.datum: Dec 2010
Ort: Oslo/Vänersborg
Inlägg: 4 136
|
Stretcha ryggen ska du ju inte göra, tvärt om. Stärk ryggen och ev. stretcha bröst och biceps. Framgår mellan raderna att du är väldigt disco-tränad, d.v.s. stark och stel i bröst, inåtrotatorer, m.m. kontra rygg och utåtrotatorer, ev. serratus.
Upp med bröstet, rak i nacken, och rak i axlarna. När du är avslappnad i armarna så ska tummarna i princip peka rakt fram, nu pekar dina något inåt.
Eftersträva hållningen på bilden, fast ev. skjut upp bröstet lite.
Hållningen reflekteras av vårat sinnelag, du ska ha en "stolt" hållning. Med en god hållning så kommer du dels att känna dig självsäkrare, och utstråla med självsäkerhet.
|
|
|
2011-10-21, 15:06
|
#6
|
Registered User
Reg.datum: Feb 2011
Inlägg: 44
|
Måste säga att Jag inte är ett dugg disco-tränad.
|
|
|
2011-10-21, 15:11
|
#7
|
Registered User
Reg.datum: Sep 2005
Inlägg: 17
|
176-178 du är rätt liten är nog bara att acceptera.
|
|
|
2011-10-21, 15:20
|
#8
|
Gamnacke & svällbuk
Reg.datum: Dec 2006
Ort: Svampbyn
Inlägg: 29
|
Du kanske har ett barnsligt ansikte? Då kan man få för sig att du är en liten spoling.
__________________
Bättre än dig.
|
|
|
2011-10-21, 15:23
|
#9
|
Registered User
Reg.datum: Jun 2004
Ort: Rackarberget, Uppsala
Inlägg: 3 435
|
Citat:
Ursprungligen postat av Jonte95
Nej, jag är varken tystlåten, asocial eller vad du nu tänker på  Är social och ingen ''ser ner'' på mig så, om det är det du tänker på...
|
Så varför känner du dig liten då?
Jag är 169 cm lång, känner mig aldrig liten. Tror inte du har så dålig hållning så att du faktiskt upplevs som väldigt kort, det måste sitta i ditt huvud.
__________________
- Nån snubbe på internet skrev detta.
|
|
|
2011-10-21, 15:34
|
#10
|
Registerered User
Reg.datum: Sep 2007
Inlägg: 701
|
Du får åka på en släng av ILS så kanske det löser sig.
|
|
|
2011-10-21, 15:35
|
#11
|
Legimtimerad flaggstång
Reg.datum: Aug 2008
Ort: Hos Mor & far
Inlägg: 9 963
|
Citat:
Ursprungligen postat av rajjan_dammit
Du får åka på en släng av ILS så kanske det löser sig. 
|
+1.
Jag känner mig liten på 197 och 119kg
__________________
Citat:
Man vill bli älskad, i brist därpå beundrad, i brist därpå fruktad, i brist därpå avskydd och föraktad. Man vill ingiva människorna något slags känsla
|
|
|
|
2011-10-21, 15:39
|
#12
|
avatartext
Reg.datum: Apr 2008
Ort: Aspergerland
Inlägg: 1 051
|
Dagarna efter ett tungt marklyftspass känner man sig störst, starkast, bäst, oavsett.
Rekommenderar annars att du skaffar ett par kängor, med ordenttliga spikskydd under, så du kommer upp en bit i världen.
Isär med benen, sträck på dig, ut med bröstet, bak med axlarna, upp med hakan, blicken frammåt, djupa andetag. [;
__________________
Citat:
Ursprungligen postat av mini
|
You can do it maybe! ~
Citat:
Ursprungligen postat av Trance
Du verkar vara en person som skulle kunna koka någons katt som kärleksförklaring och sedan inte förstå deras arga reaktion.
|
|
|
|
2011-10-21, 15:55
|
#13
|
Registered User
Reg.datum: May 2010
Ort: Uppsala
Inlägg: 300
|
Citat:
Ursprungligen postat av Jonte95
gå rakt eller lite svängigt? svaja lite när jag går eller undvika det?
|
Om inte annat så fungerar det där nog i respektingivande syfte. Går man lite svängigt och svajjigt så tror alla att man är en dötsfarlig dötsknarkare utrustad med myrsyredoppad morakniv.
Mitt tips är att försöka skita i att tänka så mycket på hur stor i förhållande du är till andra, att alltid ha perfekt hållning och se bitig ut. Min erfarenhet är att allt blir så mycket lättare då.
__________________
Söndra & Färssa
|
|
|
Regler för att posta
|
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg
HTML-kod är av
|
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 00:12.
|
    
|