Då har jag varit på vårdcentralen och träffat en läkare. Typiskt nog så hade jag ondare än vanligt igår men vaknade upp med väldigt lite smärta och nästan full rörlighet.
Är hemma idag med barnen då de har studiedag så det passade bra med lite extra vila och tid för läkarbesöket.
Inte helt oväntat så kunde han bara gissa att det rör sig om en muskelinflamation. Han var inte mycket för några kirurgiska ingrepp eller röntgen utan sa bara att det här kan ta lång tid att bli av med. Jag är såklart inte heller ute efter någon operation utan vill bara ha vägledning till vad nästa steg är.
Fick remiss till sjukgymnast för att de kanske kunde tipsa om rörelser som kunde vara bra. Styrketräning är kanske inte rätt då jag kanske var FÖR muskulös

( nu menade han såklart bara en specifik muskel i axeln, men ändå ).
Beskedet blev alltså : Fortsätt med inflamationsdämpande Diclofenac och vid behov till natten ta även Tramadol.