Det händer.
Vissa saker vet jag inte om är förbättrad förändring, eller vad man ska säga. Förr ansåg jag det omoraliskt att tex kolla på annat än tecknad porr (jo, det är sant. Fatta vad frustrerande med kasst utbud så teckna själv blev utvägen..

), där har mitt samvete vidgats å det är väl negativt kan jag känna. Skälen jag hade för att inte nyttja porr av människor och blod kvarstår ju (man vet inte om människorna i fråga är skadade/drogade/utsatta på något vis).
Sedan jag själv fick barn så är barnuppfostran inte längre svart eller vit heller, det finns gråzoner och har insett att alla barn + alla föräldrar är individer med olika förutsättningar och att det som är guld för någon kan vara negativt för andra. Inga standardlösningar där längre. Som barnlös var jag expert på barn å uppfostran. *whistle*