Citat:
Ursprungligen postat av malakai
2 om dagen inte mer! Fick problem med njurarna och de visa sig att ett litet protein överskott va en av orsakerna. Så överdosera inte för njurarna tar stryk.
Ni som tar 5 eller mer om dagen, äter ni nån vanlig mat? De heter kosttillskott av en anledning 
|
Fick du verkligen problemet av proteinöverskott? Var det inte så att problemet redan fanns där hos dig och det blev mer märkbart av att du åt mycket protein?
Jag var hos en njurspecialist på KS förra året eftersom jag hade höga kreatininnivåer, jag började ju genast fundera på om det trots allt kanske inte var så nyttigt med ett så högt proteinintag som jag har. Efter många tester kom de dock fram till att mina njurar var i topptrim. Ett högt kreatininvärde är inte farligt, det kan dock vara en indikation på att något är fel. Jag frågade om vad han trodde om proteintillskott och andra kosttillskott och enligt honom skulle det inte vara några problem om jag själv tyckte att det fungerade och det inte är något fel på njurarna. Just stay away from the juice, typ.