New Scientists har även en intressant artikel om varför folk tror på konspirationsteorier. Det har med att stora händelser 'måste' ha stora orsaker. Tyvärr är de bitches och kräver subscription för att titta.
http://www.newscientist.com/channel/...cy-theory.html
Här finns även lite andra uppgifter om folk vill kolla:
http://www.debunking911.com/
Sedan fattar jag inte varför folk alltid vill tro på en "EXPERT!!!" som är professor på något litet skituniversitet som inte är expert inom just området och inte publicerat något i en peer reviewed engineering journal. Lite som professorer i litteratur argumenterar mot biologer om kreationism och evolution.
Varför inte lita mer på:
http://education.guardian.co.uk/high...src=rss&feed=8
Samt idiotiska saker som att Larry Silverstein sade "pull it" till brandkåren och det är inspelat. Vafan, varför inte låta sina hemliga ninjor som planterade bomberna detonera det på ett kodord på en icke-registerad mobiltelefon? Argh, får panik på folk.