2010-07-05, 13:05
|
#1
|
Registered User
Reg.datum: Jul 2010
Inlägg: 16
|
Pain is temporary - Brick Tops Journal
Hej på er!
Så nu har jag snokat runt på detta forum utan att själv vara medlem allt för länge. Jag är inte stark, inte speciellt vältränad men har ett stort träningsintresse och vill lära mig mer om träning och kost.
I dagsläget består större delen av min träning av löpning samt styrketräning utan vikter, sit ups armhävningar osv. Målet är att utöka med ordentlig styrketräning samtidigt som jag fortsätter med min konditionsträning (i dagsläget (3 ggr/vecka).
Jag har märkt att alla här på forumet verkar peppa varandra bra och det är precis vad jag behöver, en extra knuff i ryggen. Så jag sätter lite press på mig själv och startar min första journal.
Ikväll blir det ett löppass och imorgon drar jag till gymmet!
|
|
|
2010-07-06, 08:28
|
#2
|
Registered User
Reg.datum: Jul 2010
Inlägg: 16
|
Gårdagens aktivitet blev löpning 5 km, kom runt på dryga 22 min så det kändes väl ok. Syran sprutade ur öronen i de värsta backarna men skönt var det =)
|
|
|
2010-07-06, 10:34
|
#3
|
Registered User
Reg.datum: Jul 2010
Inlägg: 16
|
Laddar för första passet med 5x5 Stronglifts
Yep, idag går startskottet för 5x5-satsningen. Har lite huvudbry över att mit nuvarande gym (företagshälsan på jobbet) inte har den bästa utrustningen, speciellt då det kommer till knäböjen. Kommer dock börja på mycket låga vikter så det borde inte vara något problem. Lagom tills vikterna börjat bli riktigt tunga (för mig) har jag räknat med att vara tillbaka på gymmet i Linköping där utrustningen är bra mycket bättre än här.
Återkommer med rapport imorgon eller ikväll!
|
|
|
2010-07-06, 14:50
|
#4
|
Registered User
Reg.datum: Jul 2010
Inlägg: 16
|
Eftersom det är galet lugnt på sommarjobbet idag så hänger jag kvar här =) . Har räknat lite på BEE enlig Harris Benedict och kommit fram till följande:
Vikt: 85 kg
Längd: 190 cm
Ålder: 23
BEE = 2030 Kcal
Har även kikat lite på förbränning och då använt sidan som deff-guiden länkar till.
Löpning 50 min i mitt tempo (12 km/h) bränner tydligen 850 kcal.
Aldrig lagt krut vid att tänka på liknande saker tidigare vilket troligtvis går hand i hand med det faktum att jag inte gått in för det här med träning (mer än löpningen) tidigare. Har ju förstått att jag helt varit ute och åkt cyckel när jag tänkt att jag nog kan fixa till en bra förbränning endast genom kost och löpning. Tror dock att jag bara bränner den lilla muskelmassa jag har för kroppsfettet rör sig inte en tum. Förhoppningsvis blir det ändring på detta nu när jag börjar lyfta lite skrot!
Frågan är bara var man kostmässigt ska lägga sig, hur högt skall intaget vara?
Vad jag förstått kan en nybörjare som jag bygga muskler (i huvudsak bli starkare, är egentligen inte ute efter någon enorm volymökning) och samtidigt bränna fett. Åsikterna om detta går i sär här i forumet men folk verkar ändå vara överens om att musklerna iaf inte förtvinar om man styrketränar samtidigt som man "deffar".
Ja det blir en del att bita i detta. Har tänkt börja räkna kalorier för att få ett hum om var jag ligger i intag i nuläget, har faktiskt ingen aning.
|
|
|
2010-07-06, 20:36
|
#5
|
Registered User
Reg.datum: Jul 2010
Inlägg: 16
|
Första passet
knäböj 5 set
5x20
Bänk 5 set
5x40
inverted rows 3 set
1a 9 reps
2a 5 reps
3e 4 reps
Armhävningar 3 set
1a 18 reps
2a 9 reps
3e 8 reps
reverse crunches
3x12
Körde väldigt lugnt detta pass, särskilt på knäböjen (endast stång). Tänkte att denna gång skall det göras ordentligt utan att chocka kroppen för mycket. Blev tillräckligt trött på rows och armhävningar ändå där jag märkte hur svag i förhållande till min vikt jag faktiskt är.... Crunches sög ordentligt i magen också.
Jaja, nu har det börjat iaf!
|
|
|
2010-07-07, 18:42
|
#6
|
Registered User
Reg.datum: Dec 2007
Inlägg: 374
|
Härligt! Detta ska jag följa.
Vart sommarjobbar du någonstans om man får fråga?
Nog för att du inte ska chocka kroppen men lägg på ett par kakor på stången nästa gång 
Tycker du verkar ha fina Inverted rows. Starkt att göra 12 st alla 3 set. Bra där!!
|
|
|
2010-07-08, 08:13
|
#7
|
Registered User
Reg.datum: Jul 2010
Inlägg: 16
|
Tack Minsky!
Ja idag blir det andra passet, skall utmana mig själv lite mer denna gång!
Jobbar med logistikplanering på Stora Enso =)
__________________
Pain is temporary - Journalen
|
|
|
2010-07-08, 08:31
|
#8
|
Registered User
Reg.datum: Dec 2007
Inlägg: 374
|
Låter som ett avancerat sommarjobb!
Ja absolut och lycka till! Ska bli intressant att se vad du hittar på härnäst :]
|
|
|
2010-07-08, 09:39
|
#9
|
Registered User
Reg.datum: Feb 2010
Inlägg: 132
|
Lycka till, kör stenhårt! =)
|
|
|
2010-07-08, 10:12
|
#10
|
Registered User
Reg.datum: Jul 2010
Inlägg: 16
|
Tack för peppen! Känns riktigt bra med lite support för motivationen, nu vill jag bara att arbetsdagen skall va över så jag kan hit the gym =)
Minsky - Det låter nog flådigare än va det är men det är kul och ligger något sånär i linje med min utbildning (ekonomistyrning och Supply chain management) så man får va tacksam! Förvänta dig inga stordåd ikväll men lite mer vikter kan jag nog erbjuda iaf, andra övningar ikväll dock.
__________________
Pain is temporary - Journalen
|
|
|
2010-07-08, 21:00
|
#11
|
Registered User
Reg.datum: Jul 2010
Inlägg: 16
|
Dagens pass
Knäböj 5 set
5x40
Overhead press 5 set
5x30
marklyft 1 set
5x60
Plankan
3x30 sec
Armhävningar 3xfaliure
21
9
8
Allt som allt är jag nöjd med ovanstående , skönt att få slita lite  , finns ingen pull up stång på gymmet så det fick bli armhävningar, några tips på ok substitut?
__________________
Pain is temporary - Journalen
|
|
|
2010-07-09, 08:06
|
#12
|
Registered User
Reg.datum: Dec 2007
Inlägg: 374
|
Citat:
Ursprungligen postat av Brick top
Minsky - Det låter nog flådigare än va det är men det är kul och ligger något sånär i linje med min utbildning (ekonomistyrning och Supply chain management) så man får va tacksam! Förvänta dig inga stordåd ikväll men lite mer vikter kan jag nog erbjuda iaf, andra övningar ikväll dock.
|
Okej! Det låter bra med tanke på hur svårt det är att hitta jobb och speciellt ett passande jobb.
---
Verkar som det var ett härligt pass Börjat bekanta dig med övningarna i programmet nu?
Ett bra substitut till pull-ups/chins är latsdrag. Om du har du någon kabelhiss med sits på gymmet?
|
|
|
2010-07-09, 08:14
|
#13
|
Registered User
Reg.datum: Jul 2010
Inlägg: 16
|
Yes passet var bra, är lite "besviken" idag dock. Var övertygad om att både knäböjen och pressen skulle ge en träningsverk utan dess like. Övningarna känns bra och tekniken verkar sitta kvar i ryggmärgen. Körde mycket basövningar som knäböj när jag var yngre så nu är det bara vikterna som fattas. Ska börja öka med 2,5 kg nu =).
Yes en kabelhiss finns det, då blir det latsdrag nästa gång =). Jag har aldrig varit någon hejjare på pull ups, osäker på om jag fixar mer än 1-2 st. Vad tycker du är bäst, skaffa sig ett gummiband och köra pull ups, eller använda sig av en pull ups maskin? Styrkan kommer förhoppningsvis komma smygande om några månader så målet är ju helt klart att fixa ett gäng utan assistans, får ha tålamod!
__________________
Pain is temporary - Journalen
|
|
|
2010-07-12, 12:46
|
#14
|
Registered User
Reg.datum: Dec 2007
Inlägg: 374
|
Haha, var glad så länge du slipper träningsvärken, rätt säker på att du krigar på bra ändå!
Angående pull-upsen så gör vad du tycker funkar bäst, är smidigast och går snabbast. Köra i maskinen varvat med "the real deal" skulle jag personligen kört på . 1-2 st utvecklas snabbt till 5-6 st och då är det kul!
Uppdatera!
|
|
|
2010-07-13, 08:33
|
#15
|
Registered User
Reg.datum: Jul 2010
Inlägg: 16
|
Efter in liten minisemester blir det att stiga upp på hästen igen. Ikväll blir det skrotlyftning =)
__________________
Pain is temporary - Journalen
|
|
|
Regler för att posta
|
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg
HTML-kod är av
|
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:04.
|
    
|