Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Träning > Kost & Näring

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-05-22, 15:44   #1
Black Star Abyss
Banned User
 
Reg.datum: Mar 2008
Ort: Örebro
Inlägg: 1 966
Hur ska jag äta för att inte bli småkrasslig när jag ligger på underskott?

Som jag tidigare nämnt så blir jag mycket lätt sjuk när jag ligger på kaloriunderskott. När jag mellan september-april åt som en gris och låg på rejält överskott så blev jag ALDRIG sjuk. Nu när jag försöker deffa inför sommaren så får jag lite halsont och slembildning/krasslighet i halsen hela tiden, vilket gör att jag inte vågar träna! Jag äter ju så bra mat, potatis, lax, kyckling, köttfärs, spenat, broccoli, morötter, vitkål m.m. så jag tycker jag borde ha ett bra immunförsvar. Har också försökt börja äta mer blåbär och hallon för att dessa ska innehålla antioxidanter men det hjälper ju inte heller. Finns det eventuellt något kosttillskott man kan köpa som gör att man kan gå ner i vikt och träna samtidigt utan att bli sjuk?
Black Star Abyss är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-05-22, 15:55   #2
kalajset
Registered User
 
kalajsets avatar
 
Reg.datum: Nov 2006
Inlägg: 4 426
Vet att det inte är något svar på din fråga, men jag symatiserar verkligen med dig, då jag har i princip samma problem. Bulkade rätt rejält under ungefär samma tidsperiod som du själv, ingen sjukdom där inte. Efter en vecka på underskott slog det istället till. Var hyffsat febrig/förkyld/hade ont i halsen några dagar, för att sedan känna mig rätt OK, förutom just i halsen, som kan värka lite ibland, främst på morgonen. Detta har gjort att jag nu har tagit det väldigt lugnt med träningen det senaste, men det är verkligen grymt irriterande, då man vill köra för fullt helst hela tiden. Märkliga i mitt fall är att det i princip bara är på morgonen halsen kan kännas av, sällan/aldrig under den senare delen av dagen. Tröttsamt hursomhelst !
__________________
Träningsjournal.
kalajset är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-05-22, 16:02   #3
Black Star Abyss
Banned User
 
Reg.datum: Mar 2008
Ort: Örebro
Inlägg: 1 966
Citat:
Märkliga i mitt fall är att det i princip bara är på morgonen halsen kan kännas av, sällan/aldrig under den senare delen av dagen.
Du, för mig är det oftast likadant! Om jag känner efter riktigt noga (vilket jag gör eftersom jag vill vara säker) på eftermiddagen så brukar jag kunna känna en antydan till halsont. Men det är på morgonen det känns, oftast kombinerat med en riktigt trög känsla i huvudet och en något täppt näsa, men detta går som sagt över efter frukosten. Verkar som att vi har ett gemensamt problem så det blir intressant att se om någon har någon lösning. Annars blir det ingen rippad strandkropp
Black Star Abyss är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-05-22, 16:15   #4
Wargher
Registered User
 
Warghers avatar
 
Reg.datum: May 2008
Inlägg: 34
prova mindre underskott, tex. om du ligger på -500kcal, kör -300kcal istället.
kanske hjälper?
annars kan du ju äta rå vitlök och gurgla saltvatten.
__________________
...the indifference of good men.
Wargher är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-05-22, 16:22   #5
Eddie Vedder
Registered User
 
Eddie Vedders avatar
 
Reg.datum: Nov 2006
Inlägg: 33 687
Det är förkylningstider nu tyvärr. Folk verkar gå och hosta och snörvla överallt. Så smittorisken är ju stor, om du då tränar mycket och samtidigt underäter blir du ju tyvärr mer ännu mottaglig. Det gör nog ingen skillnad oavsett om du lägger om kosten hit och ditt sett till livsmedelsval.

Warghers tips om ett mindre underskott är nog det bästa, dessutom kan du ju sträva efter så snabb energipåfyllning du bara kan efter träningen. Duscha och få på dig nya kläder är ju andra tips.

Men prioritet 1 är att inte bli smittad helt enkelt, visst kan man påverka huruvida smittan bryter ut eller ej men blir du överhuvudtaget inte smittad blir du heller inte sjuk.
Eddie Vedder är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-05-22, 16:28   #6
jebu
Registered User
 
jebus avatar
 
Reg.datum: Dec 2001
Ort: Umeå
Inlägg: 1 493
Tvätta händerna och peta inte i ögon, näsa och munnen så mycket.
__________________
Citat:
Ursprungligen postat av petersson Visa inlägg
Är det inte det som är westside? att det är fel på vanlig böj, bänk och mark?
Min journal
Umeå Power
jebu är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-05-22, 17:54   #7
shut teh face
Mother love bone
 
shut teh faces avatar
 
Reg.datum: Aug 2006
Inlägg: 1 709
Jag har märkt att det helt beror på aktivtetsnivå.

Ligger jag på 3000 kcal och tränar mycket - det funkar bra.
Ligger jag på 2000 kcal och tränar mycket - det funkar INTE.
Ligger jag på 1000 kcal och tränar sällan - det funkar bra.

Så du bör helt enkelt hitta en bra balans. Du tjänar inget på att springa 2 mil per dag när du ligger lågt. King grub har ju nygligen presenterat studier som säger att det spelar ingen roll hur du ligger på energiunderskottet, du går ned i vikt helt enkelt. Sen utöver det krävs ju styrketräning ofc, men det visste du.
__________________
Citat:
Ursprungligen postat av lectris Visa inlägg
Är shut teh face knäpp som klagar över att en tjej skickar porr?
shut teh face är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-05-22, 17:56   #8
shut teh face
Mother love bone
 
shut teh faces avatar
 
Reg.datum: Aug 2006
Inlägg: 1 709
Citat:
Ursprungligen postat av Eddie Vedder Visa inlägg
Men prioritet 1 är att inte bli smittad helt enkelt, visst kan man påverka huruvida smittan bryter ut eller ej men blir du överhuvudtaget inte smittad blir du heller inte sjuk.
Är det inte som så att man hela tiden har skit i kroppen som inte bryter ut pga. kroppen håller tillbaka det? Och när man minskar energin så bryter det helt enkelt ut? Eftersom kroppen blir ju svagare när den får mindre energi..
__________________
Citat:
Ursprungligen postat av lectris Visa inlägg
Är shut teh face knäpp som klagar över att en tjej skickar porr?
shut teh face är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-05-23, 07:25   #9
Kischen
Äger Strikt!
 
Kischens avatar
 
Reg.datum: Jun 2007
Ort: I en villaförort på stockholms södersida
Inlägg: 3 786
Citat:
Ursprungligen postat av shut teh face Visa inlägg
Är det inte som så att man hela tiden har skit i kroppen som inte bryter ut pga. kroppen håller tillbaka det? Och när man minskar energin så bryter det helt enkelt ut? Eftersom kroppen blir ju svagare när den får mindre energi..
Det är ju inte så att en förkylning som i det här fallet, ligger latent och väntar på att bryta ut? Får man ett virusangrepp, dvs blir smittad så blir man med stor sannolikhet sjuk.

Ganska intressant kuriosa http://www.alltomvetenskap.se/index.aspx?article=737

Senast redigerad av Kischen den 2008-05-23 klockan 07:28.
Kischen är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-05-23, 07:26   #10
DGARD
Registered User
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 80
Nu är jag kanske inte riktigt representativ för dom som hänger här då min träning har varit obefintligt de senaste åren med en årlig deff när jag blivit för fet.

så nu är det dags igen och eftersom jag inte pallar med 0.5kg i veckan åtminstone inte i början så blir det ett rätt kraftigt minskning av kalorier och kraftig ökning av cardio ifrom av motionscykel. Det slår fanimej aldrig fel att jag börjar känna mig förkyld. Lite småseg och snorig i näsan. Kommer inom en vecka varje gång.

Det hela brukar balansera sig när jag äter lite mer och motionerar lite mindre. Men är oerhört trist när man är tokmotiverad att komma iform (ännu en gång måste vara dum i huvudet som släpper iväg det gång på gång), och det känns så skönt o bli lättare o kondisen bättre.

Denna gång är det fan för livet. Ska aldrig mer gå upp 10kg om det nu inte skulle vara muskler.
DGARD är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-05-28, 20:06   #11
shut teh face
Mother love bone
 
shut teh faces avatar
 
Reg.datum: Aug 2006
Inlägg: 1 709
Javisst är det synd när man "släpper" på det ibland. Men så är det. Vissa kan inte motstå livets frestelser. Jag är en av dem.
__________________
Citat:
Ursprungligen postat av lectris Visa inlägg
Är shut teh face knäpp som klagar över att en tjej skickar porr?
shut teh face är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-05-28, 21:25   #12
Sniggel
Registered User
 
Sniggels avatar
 
Reg.datum: May 2005
Ort: Inte Hässleholm
Inlägg: 14 376
Ät mestadels näringstät mat. Grönsaker bör uppta en stor del av kosten. Ta bort allt onödigt (chips, godis, läsk, alkohol och andra kaloririka drycker). Behåll en sansad nivå på fettintaget. Träna inte för mycket.

edit: läste för snabbt, såg att du redan åt nyttigt.
__________________
Citat:
Ursprungligen postat av Tolkia Visa inlägg
Kroppen gillar - tyvärr - tråkiga saker som balans, måtta och lagom.
C4L
Sniggel är inte uppkopplad   Svara med citat


Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 13:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)