Med tanke på att vissa medlemmar utövar aktiviteter som sätter påfrestningar på vrister så tänkte jag inkludera denna video för er som känner att ni behöver stärka dem. Anledningen är att i min fritidssyssla tricking (som ni ser prov på i videon) är extremt påfrestande för just vrister (och knän). Denna guide är gjord av Dogen och har påvisats ge tydliga resultat för folk som underhåller sig med dessa övningar. Videon är skapt av en tricker för andra trickers så ni får ha överseende med det övergående temat i videon, detta kan tillämpas i andra sammanhang så saka inte bort det, 10 minuter är inte lång tid.
Nu får ni även en liten inblick i sporten tricking.
Det låter inte helt logiskt att det är musklerna på framsidan av skenbenet som håller emot mest i landningen. Men det lät väl som ganska bra tips.
Att göra det där varje dag + trickträningen kan nog lätt leda till överträning.
Överträning tror jag nog inte är fallet om man tränar det lite lätt samt 30-45 minuter tricking som är en skälig tid för en session. Något mer än så och min hälsena börjar strejka.
Överträning tror jag nog inte är fallet om man tränar det lite lätt samt 30-45 minuter tricking som är en skälig tid för en session. Något mer än så och min hälsena börjar strejka.
10min på så hög tågång som möjligt lät lite overkill.
Jag kollade bara någon minut eller två, och trodde stärkningsövningarna var att man skulle hoppa runt o volta.
Nu ligger jag här hemma efter att ha flygit ut ur fönstret
__________________ "Han jobbar med vinklar. Små vinklar."
HADES