Relativt ny medlem och har läst igenom ett flertal trådar, mycket informativt och skulle ni vilja ha lite hjälp med mitt kostschema.
Först kankse lite grundinfo.
Jag är runt 180cm lång, och väger runt 85kg (gissar jag på, inte vägt mig på månader)
Jag vägde tidigare i år runt 105 kilo, och under en period på runt 2 månader förlorade jag en stor del av det.
Mitt mål med min träning är att gå ner i fettmassa men samtidigt gå upp i muskelmassa, efter att ha läst igneom deffguiden verkar det omöjligt, då jag behöver ett underskott av energi för att gå ner i fett och ett överskott av energiför att gå upp i muskelmassa. Jag vill väga runt 80-85 kilo men istället för allt fett, muskler
Nu ser det ut ungefär så här:
Vaknar.
1 timmes promenad (så många dagar i veckan jag hinner)
Tar en proteinshake, ett äpple och ett knäckebröd, kanske lite havregryn.
3/4 timmar senare - 0,5dl Havregryn med mjölk.
3/4 timmar senare - Tränar på gymmet, tar en proteinshake med Dextopur(osäker på hur mycket druvsocker jag ska ta) efter träningen. Alternativt halva innan halva efter.
3/4 timmar senare - Lunch kycklinglår/kycklingfile med 25g Spagetti.
3/4 kanske tar en shake till om jag känner mig hungrig.
Någon gång under dagens måltider äter jag också några hasselnötter för att få i mig lite fett.
Har tränat ett tag, men tänkte köra det här kostschemat med era eventuella ändringrar från och med imorgon/övermorgon.
Försökt hålla en väldigt låg kolhydratnivå, bra eller dåligt?
Ska jag satsa på att gå ner så mycket i fett nu och bygga muskler efteråt eller börja försöka bygga muskler nu med fett som "resurs" om du nu ens fungerar så.
Tacksam för all hjälp.
Blev endel text