Citat:
Ursprungligen postat av Supermicke
haha =D
ska läsa på lite mer på detta men känns ju ganska luddigt. Man lär sig väl allt och fattar när man väl börjar göra saker men man vill väl inte göra något fail :P
typ minimum insättning för att det ska vara värt när man köper något är typ 5000-10 000 eller?
|
Det beror lite på hur man resonerar. Det är klart att om du sätter in 10000 i ett bolag, och sedan säljer det ett halvår senare med 50% vinst har du "bara" tjänat 5000 kr, detta skall du sedan skatta 30% på. Då har du gjort en vinst på 3500 kr.
Annars kan du se aktier som en sparform och sätta in ett belopp varje månad, på så vis undviker du att köpa när börsen toppar och får ett mer fördelaktigt ingångsvärde.
Fast jag skulle föreslå att du läser på om hur det fungerar med aktier osv innan du ger dig in i leken. Det är trots allt en hobby som kräver lite engagemang ifrån utövaren. Men bli inte avskräckt, inlärningskurvan har en skarp lutning uppåt.