Vilken RSS-läsare och feeds använder ni?
Har sent upptäckt det fina i att hålla sig uppdaterad med hjälp av RSS-läsare. Plockade själv den som verkade mest populär: RssReader men det borde finnas läsare med bättre gränssnitt. Detta känns och ser ut som Outlook 98 och hemskt utdaterad jämfört med den inbyggda läsaren i Mac-datorer. Finns det förresten en portad version av denna till PC?
Just nu har jag bara en feed aktiverad, från The Economist. Uppdaterar med världsnyheter blandat med ledare och djupgående analyser. Ofta intressant och jag brukade prenumerera innan. Slutade då jag hamnade efter flera nummer pga tidsbrist. Hade svårt att välja ut intressanta artiklar utan läste den från sida till sida och då tog det mer än en vecka av ströläsning. Att istället få deras artiklar genom RSS är underbart. Man får det live och serverat på ett smidigt sätt.
Vilka feeds följer ni som ni vill rekommendera? För humor, världsnyheter, podcasts, jag vet inte vad. Lista gärna!
__________________
Journalen: Vägen mot 670 i klassisk styrkelyft | 217,5-142,5-270 | 630
Citat:
Ursprungligen postat av hurril
Vuxna människor slänger sig på marken och håller sig över smalbenet som de bögigaste av italienska fotbollsspelare över att en halvfull dansk rispat lite blyerts i en tidning.
|
Citat:
Ursprungligen postat av Sniggel
Du kan likna "det moderna samhället" vid "the Borg" och att alla kommer att bli assimilerade
|
Senast redigerad av stevebc den 2010-07-30 klockan 01:24.
|