Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Träning > Allmänt Forum

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2010-03-17, 11:45   #1
Nixon
Registered User
 
Nixons avatar
 
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 116
Tyskt bolag gör interaktiv skräckfilm

http://www.dn.se/kultur-noje/film-tv...lmen-1.1062172


Citat:
Mördaren närmar sig med stormsteg. Den jagade kvinnan hittar en mobiltelefon. I desperation ber om hon hjälp. Hennes öde avgörs av besökarna i biosalongen. Nej, det är inget skämt - den första interaktiva skräckfilmen är här.

För en och en halv månad sedan var SVT och nafsade i liknande territorier. I ”Komedikväll direkt”, som leddes av Kristian Luuk, fick tittarna rösta på tre olika pilotavsnitt till nya tv-serier. I potten? Möjligheten att få spela in fler avsnitt.

DN:s tevekrönikör Johan Croneman var inte förtjust: "SVT har fått pippi på att låta tittarna välja, rösta, delta. Man skulle ju kunna se det som ett slags tittarvänlighet, ett sant demokratiprojekt" - - - "Man kan ju också se det som ett utslag av en alltmer uttalad ängslighet i hela företaget. Kvalitet, ja, det är väl det som drar flest tittare ..?"

Just den interaktiva underhållningen är på framfart på många fronter samtidigt. Som DN tidigare berättat har "Idol"-skaparen Simon Fuller sjösatt den webbaserade realitysatsningen "If I Can Dream" där tittarna kan kommunicera med deltagarna via sociala nätverk som Facebook, Myspace och Twitter.

Frågan är om inte det tyska produktionsbolaget 13th Street tar priset. De har gjort "Last Call" som utger sig för att vara den första interaktiva skräckfilmen. Publiken i biosalongen har nämligen möjlighet att kommunicera med rollfigurerna på bioduken.

Enligt en instruktionsvideo på Youtube - komplett med basig voiceover - ska det gå till på följande vis: När man köper en biobiljett får man skriva upp sitt mobiltelefonnummer. Under filmens gång kommer sedan rollfigurerna att hamna i blodiga knipor, varefter de ringer upp personer i publiken för att få råd.

Genom ett program för röstigenkänning kan personen på duken ta till sig vad personer i salongen säger, vilket sedan får direkta konsekvenser för handlingen. Det finns alltså flera alternativa fortsättningar inspelade. Men det väcker en hel del frågor om hur många alternativ som krävs. Och vad hindrar publiken från att ge sämsta tänkbara råd. Typ, "låtsas att du är osynlig och kolla om mördaren kan se dig ändå". Kan bli en väldigt kort film.

Hur som helst, vilken film publiken i slutändan får se avgörs, lite krasst, av vilka personer som de ser den med (se klippet nedan).


Intressant om dom kan få det att lyckas på ett vettigt sätt tycker jag.


Undrar när/om porrfilmsbranchen kommer ta efter?
Nixon är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-03-17, 11:52   #2
Whistler
Registered User
 
Whistlers avatar
 
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Jönköping
Inlägg: 1 808
Citat:
Ursprungligen postat av Nixon Visa inlägg
Undrar när/om porrfilmsbranchen kommer ta efter?
Det har funnits i flera år, vanligtvis genom olika val man kan göra med DVD-kontrollen allt eftersom filmen spelas upp.
__________________
Citat:
Ursprungligen postat av Allan Visa inlägg
Moderatorerna bestämmer från fall till fall. Lev med det och sluta tjafsa.
REN IDROTT

"Dödsknark och nakenchock" - Whistler svälter ihjäl sig (eller någon annan)
Whistler är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-03-17, 11:57   #3
chrilledude
Registered User
 
chrilledudes avatar
 
Reg.datum: Sep 2009
Ort: Gotham City!
Inlägg: 2 194
Fan vad ballt!
__________________
chrilledude är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-03-17, 12:02   #4
Nixon
Registered User
 
Nixons avatar
 
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 116
Citat:
Ursprungligen postat av Whistler Visa inlägg
Det har funnits i flera år, vanligtvis genom olika val man kan göra med DVD-kontrollen allt eftersom filmen spelas upp.
Mannen med koll


Det hade jag dock ingen aning om, lär sig nåt nytt varje dag
Nixon är inte uppkopplad   Svara med citat


Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 00:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)