Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Träning > Allmänt Forum

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2010-02-28, 17:57   #1
Botrik
Registered User
 
Botriks avatar
 
Reg.datum: Jan 2008
Inlägg: 487
Utbildningskrav/-rekommendationer ekonomichef?

Hej,

Jag är nyfiken på vilka utbildningskraven/-rekommendationerna är för arbetstiteln Ekonomichef.

Har googlat lite men inte riktigt hittat några konkreta svar (kanske inte finns några?) men om jag har förstått det hela rätt bör man skaffa sig en cililekonomexamen, därefter jobba ett antal år för att sedan gå en specifik ekonomichefsutbildning? Rätta mig om jag har fel.



Mvh
Botrik är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-02-28, 18:02   #2
Chrilli
Registered User
 
Reg.datum: May 2008
Ort: Göteborg
Inlägg: 280
Att ha en civilekonom utbildning i botten är nästan en självklarhet. Dock någon ekonomichefsutbildning vet jag inte riktigt om det behövs, dock kan det med extra utbildningar inom chefutbildning, ledarskap, budgetering, juridik för spetsa kompetensen.

Då Ekonomichef oftast har en ledande roll inom bolagen så krävs erfarenhet och goda resultat. När man har jobbat några år och samlat på sig erfarenhet kanske man får söka sig till mindre bolag och jobba där som ekonomichef för sedan söka sig mot större bolag.

Dock tror jag på erfarenhet och goda resultat som vägen mot CFO.
Chrilli är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-02-28, 18:03   #3
Dav0d
Registered User
 
Reg.datum: Sep 2004
Ort: Solna, Sthlm
Inlägg: 1 146
Citat:
Ursprungligen postat av Botrik Visa inlägg
Hej,

Jag är nyfiken på vilka utbildningskraven/-rekommendationerna är för arbetstiteln Ekonomichef.

Har googlat lite men inte riktigt hittat några konkreta svar (kanske inte finns några?) men om jag har förstått det hela rätt bör man skaffa sig en cililekonomexamen, därefter jobba ett antal år för att sedan gå en specifik ekonomichefsutbildning? Rätta mig om jag har fel.



Mvh
Jag har ett mål att bli något liknande i framtiden och det jag tänkte göra är att påbörja civilekonomutbildningen på sthlm nästa termin och sedan arbeta mig upp. Har redan tidigare chef erfarenheter som bonus. Jag tror inte att det krävs mer än att visa att du har ledaregenskaper på ditt jobb. Visst kan små utbildningar göra det lite lättare och ge dig dom ledaregenskaperna.
Dav0d är inte uppkopplad   Svara med citat


Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 13:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)