Hej alla. Nu e det så att jag behöver seriös hjälp med min träning/deff/bulk. Det förekommer sig så att jag har tränat styrketräning i 2 år. Dock ser jag inga resultat och jag vet varför... jag äter inte. Jag får ångest av att äta (bulka). Men innan jag kommer med vidare frågeställning vill jag bara berätta kort hur min träing har sett ut.
I början var jag en knubbig kille på 16 år. Jag bestämde mig då för att bli smal och frågade min far. Jag vägde då 90 kg på mina 183 cm. Han sa börja träna så kan du äta hur mycket du vill. Detta lät som en sång i mina öron, så jag började träna på gym.
Träningspassen såg då ut att jag gjorde 10 reps på varje övning för varje muskelgrupp, alltså 10x reps på biceps, 10x reps på triceps etc etc tills hela kroppen var klar. Så höll det på i ett halvår. Då åt jag och märkte små resultat och mina muskler växte.
Men fettet försvann inte, så jag gick till min mor och frågade henne om hjälp. Hon introducerade mig till atkins diet (som hon konstigt nog kallade diamondernas diet

). Jag sket totalt i kolhydrater och åt grönsaker och kött. All form av läsk och snabbmat sket jag i totalt. Jag drack även en massa citronvatten. Detta ledde till att jag gick ner i vikt från 90kg till 70 kg på ca ett halvår.
Nu hade jag alltså tränat i ett år. Nu kom den stora förändrigen i mitt liv. Jag tog med min bäste vän till gymmet för att ha någon att träna med. Han tyckte det var jättekul att träna och han började forksa här på kollo och flashback. Det var han som lärde mig begreppen deff,bulk, kcal räkning, input output, all grundläggande näringslära. Jag började träna med min vän och de har vi gjort nu i ett år tillsammans.
Kosten under denna period har då varit mycket svajig. När jag såg en antydan till en fettvalk på magen så fick jag en STOR ångest och började deffa (-500 kcal om dan, ibland mer). Sen när jag gick till gymmet och märkte av att efter en tids deff så pallade jag ej lyfta och mina att mina muskler började förtvina så bulkade jag. När fettet återkom så kom ångesten som gav en deff. Upp och ner gick de alltså, skiftade från bulk till deff på 2 veckor.
Och så höll det på till dagsläget, just nu är jag inne på en ganska lång deffperiod som började janurai 2009 och håller på ända tills nu. Då vägde jag 77 kg och är nere på 71 kg nu. Min aktuella fett% är 16,8% enligt min våg jag har här hemma. När jag "deffar" så äter jag för 1500 kcal en vanlig skoldag, och 2000 på en gymdag. Jag tränar varranan dag och kör ett splitschema som ser ut såhär:
Dag 1: Bröst, Axlar, Triceps
Dag 2: Vila
Dag 3: Rygg, Biceps, Mage
Dag 4: Vila
Dag 5: Ben + vader
Dag 6: Vila
Repetera om och om igen.
Så nu kommer vi till min fråga, vad fan ska jag göra? Jag lägger upp bilder för att ni ska se hur jag ser ut atm, efter dagens biceps, rygg, mag pass.
Alternativen är då:
1. Fortsätta deffa tills fettet är nere runt 12%, sen bulka
2. Fucka denna deffen och bulka (hoppas ångesten ej infinner sig)
3. Skita i att träna totalt
4. Eget alternativ?
Bilder på mig, vissa där jag spänner.
http://i61.photobucket.com/albums/h7...M/IMG_0510.jpg
http://i61.photobucket.com/albums/h7...M/IMG_0512.jpg
http://i61.photobucket.com/albums/h7...M/IMG_0513.jpg
http://i61.photobucket.com/albums/h7...M/IMG_0514.jpg
http://i61.photobucket.com/albums/h7...M/IMG_0516.jpg
http://i61.photobucket.com/albums/h7...M/IMG_0517.jpg
http://i61.photobucket.com/albums/h7...M/IMG_0518.jpg
http://i61.photobucket.com/albums/h7...M/IMG_0520.jpg