Jag tror ju att lifesum håller koll på värden som mat, men kan ett 90minuters ryggpass med tunga mark bränna 650 kcal på 1 100kg gubbe?
Garminklockan skickar till telefonen.
när jag går en PW på 45 min så bränner jag 350kcal.
liksom letar felkällor då jag ligger 2-400kcal under men går upp i vikt men faktiskt ner i midja och blir ordentligt starkare.
Edit, nu när infn kom till garmin så visade den 503 kcal på 90min styrketräning, det verkar väl rimligt?
pw idag på ca 45 min och puls i snitt på 130 gav 342, så kanske stämmer beräkningarna.
De allra flesta på bränner nog ungefär lika mycket kcal på gymmet som på en promenad i lugnt tempo. Många vilar/sitter ju större delen av gympasset. Säg att man gör 30 set på ett 90 min pass. Säg att setten tar i snitt 30 sekunder, det blir totalt 15 min man är aktiv under passet.
Man har väl sett att det är grovt överskattat hur mycket man förbränner på gymmet. Även maskiner likt crosstrainer visar glädjesiffror. Jag skulle inte ge dem någon tyngd.