Citat:
Ursprungligen postat av lördagsgrogg
Det är ju just det jag frågar. Fäller plast ut även efter sex år. Eller är det mestadels dom första åren.
Min flaska är sex år och fungerar fortfarande. Vid någon punkt sönderfaller den naturligtvis om den fäller. Allt jag har använder jag tills det faller sönder. Har t-shirts äldre än dom flesta. Jeans äldre än vissa barnbarn.
Varför svarar du på en fråga med andra frågor? Är det så jävla svårt att vara på ett diskussionsforum och bara diskutera? Utan att vara dryg.
|
Det finns väl flaskor med plast och annat material tänkte jag. Det bör inte släppa mindre med tiden, om flaskan är gjord att dricka ur. Vissa flaskor är sämre än andra med hållbarheten vad gäller att dricka ur. Det brukar stå en siffra under flaskan vad det är för klass på den. Minns inte klassningarna nu. Så tyvärr bör man byta sin plastflaska, vissa tidigare än andra.
Edit: Oj, det var dessa jag tänkte på
https://sv.wikipedia.org/wiki/Plastklassningskod
Verkar inte ha så mycket med det att göra.