Citat:
Ursprungligen postat av Dominic
Strength/Kraft (F) = Massa (M) x Acceleration (a)
Power/Effekt = Kraften ( F ) × (Sträckan (s) / Tiden (t))
Eftersom det nu inte påverkar kraften F så kan du stryka vänstra termen i formeln och nu tolka det som att det påverkar främst hastigheten för vi vet att:
Hastighet (V) = Sträckan (s) / Tiden (t)
Så exempelvis om ditt 1RM i bänk är på 1 kilo, så kanske du ser en förbättring i hur pass snabbt du kan lyfta det efter dina kallbad men ska nog inte förvänta dig att du nu kommer lyfta 2 kilo istället.
|
Nu är vi väl inne på nördnivå, men om vi lägger till hur länge du maximalt kan ta i som variabel, så har du en teoretisk möjlighet att kunna dra en marginellt tyngre vikt.
Exempel:
Du kan ta i maximalt i 4 sekunder.
Det tar 4 sekunder för dig att dra 300kg i marklyft.
Du kan generera nog mycket kraft för att dra 320kg, men stången rör sig så långsamt att det tar 5 sekunder. Fail.
Om din möjlighet att generera kraft snabbare ökar (ökad effekt) så kan du dra 320kg på 4 sekunder. Win.