Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Träning > Allmänt Forum

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2018-11-26, 10:33   #16
Peter.B
Registered User
 
Peter.Bs avatar
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Sundbyberg
Inlägg: 1 482
Citat:
Ursprungligen postat av martikainen Visa inlägg
För er andra som läser i den här tråden så kan jag ju berätta om mitt senaste projekt! Köpte en Google Home Mini för 3-4 månader sen men den har mest stått och samlat damm i väntan på att svenska ska komma som språk, nu har vi svenska som språk och det fungerar fantastiskt bra!

Innan helgen köpte jag 3st till så att jag numera har en GH mini i hemmabion, tvrummet, kontoret och sovrummet.

GH appen har sedan fått en koppling till min Home Assistant (förkortas HA nedan) och med den kopplingen så möjliggör man styrning av allt man har i HA.
HA tillsammans med Node-Red (grafiskt automatiseringsflöde) och sedan en GH på det så kan man så gott som styra hela hemmet med rösten.

GH appen har även rumskonfigurering vilket "trumfar" övrig konfigurering, så om jag tex har 10 taklampor i huset, jag har en GH mini i kontoret och jag har sagt att kontorets taklampa finns i samma rum som min GH mini så kommer GH mini att tända just kontorets taklampa om jag säger "Tänd taklampa" när jag är i kontoret.

På samma sätt kommer den spela upp musik på min chromecast audio i kontoret om jag säger åt den att spela spotify. Sedan kan jag alltid säga "Tänd taklampan i sovrummet" och den kommer då tända där. Eller "Tänd alla taklampor".

Man har även möjlighet att sätta "alias" för saker, så tex har jag ett flöde för min hemmabio, jag har en switch i HA som jag döpt till "Hemmabio", sedan har jag i Node-Red konfigurerat att när den knappen slås på så skall den
1. Starta projektorn
2. Starta receivern
3. Välja input channel på receivern till "BluRay" där min plex maskin finns
4. Dimma ner lamporna

Så säger jag enkelt "Hej go go, starta hemmabion" eller använder något alias tex "Starta bion, starta projektorn, starta film".
Man kan även säga "slå på", och säkert andra fraser som kan kännas logiska.

Har man barn i huset så finns det även en smidig "broadcast" funktion, lite som ett gammalt intercom system, du kan ropa ut till andra GH mini enheter i huset att maten är klar tex.

I nästa version av HA så släpper dom en device tracker till GH, det gör att du kan triangulera mobiltelefoner eller andra blåtandsenheter och på så sätt få reda på att tex frugans mobil är närmst GH minin i sovrummet och det är således ganska troligt att hon befinner sig där.
Eller att hunden som har en BLE-tagg på halsbandet befinner sig i kontoret.
Kan sedan användas till roliga automationer som tex att du vill skicka en notis när tvättmaskinen är klar, och då kollar du i vilket rum som tvättmaskinsoperatören befinner sig i och således skickar en Text To Speach till den GH minin att "Tvätten är klar".

Eller om det ringer på dörren så kan din GH mini i hallen känna att "Insert-kompis-namn" är nära GH minin i hallen coh således ropa ut i hummet "Jakob ringer på dörren" för att sedan hälsa Jakob välkommen ett par sekunder efter man öppnat dörren.
Wow!
__________________
Här är en signatur.

Tränar och coachar/är tränare på www.berserkmma.com
Peter.B är inte uppkopplad   Svara med citat


 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 18:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)