Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Träning > Träningsjournaler & Bilder

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2006-09-23, 16:00   #11
Cykelmannen
Registered User
 
Cykelmannens avatar
 
Reg.datum: Jan 2006
Inlägg: 796
Träningspass 22: 5 set * 7 reps

Bänkpress

60,0 kg * 8
60,0 kg * 7
57,5 kg * 7
57,5 kg * 7
55,0 kg * 7 - 5 sek paus - 50 kg * 7 - 5 sek paus - 37,5 kg * 5 (failure) - 5 sek paus - 30 kg * 5 (failure) - 5 sek paus - 25 kg * 6 (failure) - 5 sek paus - 20 kg * 7


Baksida axlar i maskin (omvända flyes)

40 kg * 7
35 kg * 7
35 kg * 7
35 kg * 7
30 kg * 7



Sittande militärpress i smith

35,0 kg * 7
37,5 kg * 7
35,0 kg * 7
37,5 kg * 7
35,0 kg * 7



Stående hantelcurl/Tricepsextension i cable cross
16,2 * 7 (biceps) - Oj, gick ju rätt lätt :S
20 kg * 7 (triceps)
18,8 kg * 4 (biceps) - Hyfsat lätt här också, vilken skillnad mot förrgår
20 kg * 7 (triceps)
21,2 kg * 4 (biceps) - Shit, har aldrig kört på högre än 16,2 kg i hantelcurl förr..å så kommer detta
20 kg * 7 (triceps)
18,8 kg * 4 (biceps)
20 kg * 7 (triceps)
18,8 kg * 5 (biceps) - Failure
20 kg * 7 (triceps)

Kommentar: Jag hade tänkt att köra med 8 reps men då jag bara klarade 7 reps i andra seten ändrade jag mig och körde 7 reps i alla set. Dropsetet i bänkpress var bland det jobbigaste jag gjort..det smärtade i triceps efteråt av en otrolig pump!
Militärpress är fortfarande en av mina sämsta övningar men jag har förbättrat mig en hel del på sistone. Det var inte många veckor sen jag bara klarade 30 kg * 6 . Och så var det då biceps. Jag följde skuggeldens tips om att öka vikterna i hantelcurlen och istället köra färre repetitioner. Det gav utslag direkt..och inte så lite heller. Stå där och curla med 21,2 kg-hanteln var ju lite skillnad mot i förrgår då jag failade ut mig på 13,6..iofs med betydligt fler reps, men ändå.


Dagens gymhändelse: Satan vad det kryllade av snygga tjejer på gymmet idag då! Så kommer jag där med min helt stela rygg och går som en gubbe, hehe. Jag är dock på gymmet för att träna och inte för att distaheras av "yttre omständigheter".. men det här var i frestligaste (kan man säga så?) laget :p
__________________
Följ min strävan efter optimal muskeltillväxt i min träningsjournal

För övrigt anser jag att alla gratis pepparkakor på gymmet bör slängas
Cykelmannen är inte uppkopplad   Svara med citat


 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)