Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Träning > Kost & Näring

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2006-11-30, 20:16   #1
Sheogorath
Förslag?
 
Sheogoraths avatar
 
Reg.datum: Aug 2004
Ort: Malmö
Inlägg: 23 774
Körig/gasig mage = sämre näringsupptag?

Hej,

Min mage är väldigt dålig på att hantera det mesta. Stress, sötningsmedel, kreatin, kaffe osv osv sätter otrolig fräs och eftersom jag har högt kontinuerligt födointag så måste jag, om jag inte undviker allt som jag vet sätter igång den, gå på toa flera gånger om dagen. Gaserna är ju mindre trevliga de också. Så förutom att det ibland gör ont, att jag är uppsvälld osv, är det så att man får ett sämre näringsupptag om man som jag lider av dessa bekymmer? Rimligen borde det ju vara så eftersom maten passerar genom tarmarna fortare.

Någon som vet?
__________________
Jag ger inte sjukgymnastisk rådgivning via PM. Om vi etablerat en vårdrelation svarar jag inte på PM som rör din skada: Ring mig på arbetstid.

Citat:
Ursprungligen postat av eternallord Visa inlägg
Det krävs en bildad person för att reservera sin åsikt när man inte är tillräckligt påläst.
Sheogorath är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-11-30, 21:11   #2
LadyG
Fudoshin
 
LadyGs avatar
 
Reg.datum: Apr 2006
Ort: Stockholm
Inlägg: 9 594
Har du provat Dimetikon mot gaserna? Det hjälpte mig när jag föråt mig på vita bönor (man ska ta dem kontinuerligt i flera dagar för bästa effekt).
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. Arthur C. Clarke
Träningsjournal - Mot Stockholm Ultramarathon 100km
LadyG är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-11-30, 21:28   #3
Piranha
Mannen, myten, legenden!
 
Piranhas avatar
 
Reg.datum: Sep 2003
Ort: Suffer Island
Inlägg: 15 159
Prova minimera mjölkprodukterna ett par v, symptomen påminner om laktos känslig mage.
Piranha är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-11-30, 21:54   #4
BigForre
Registered User
 
BigForres avatar
 
Reg.datum: Dec 2004
Ort: Stockholm
Inlägg: 3 021
Det låter precis som att det är jag som skrivit tråden. Har tänkt på det här det senaste halvåret och nu senast funderar på om det inte bör börja undersökas. Själv har jag tre saker jag har tänkt att experimentera med att plocka bort för att se om de som är boven i dramat.

1. Laktos
2. Sötningsmedel
3. Fibrer (för mycket?)

Det är främst då jag ligger på lite mer kcal som jag får problem. Har också funderat över näringsupptaget, dock så verkar det inte som att det gör så mycket då jag inte har några problem med att gå upp i vikt, men har alltid tänkt att det måste tas upp mindre. Det är inget jag vet, utan bara något jag antar.

Ska följa tråden med spänning ...
BigForre är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-11-30, 22:12   #5
Sonny.
Registered User
 
Sonny.s avatar
 
Reg.datum: Jul 2006
Inlägg: 178
Här är en till med väldigt liknande magproblem.
Sonny. är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-11-30, 22:43   #6
Absinteh
Nerd in disguise
 
Absintehs avatar
 
Reg.datum: Jan 2006
Ort: Umeå
Inlägg: 1 034
Jag med..

Intressant det där om läkemedlet.
__________________
Min älskling.
http://www.kolozzeum.com/kolozzeum/s...ad.php?t=83003
Absinteh är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-11-30, 23:12   #7
Stålkvinnan
Registered User
 
Stålkvinnans avatar
 
Reg.datum: Sep 2001
Ort: Ljungby
Inlägg: 42
Jag har åxå haft mycket problem med magen.Min största bov var stress.Troligtvis har du många faktorer som tillsammans blir ett stort.Laktos,,mjölk osv brukar ge mycket gaser,för mycket fibrer,vissa grönsaker naturligtvis(bönor,broccoli osv).Frukter som tex päron,äpplen,bananer.Starka kryddor.Kaffe är ingen hit....osv osv.
Satsa på att inte äta för stora mängder av samma livsmedel.Viktigt att du äter i lugn och ro.Inte för lång tid mellan måltiderna..Ja Jag vetet är sååå många saker som inte är bra för kroppen och magen..Suck Jag vet inte om detta hjälper dig,,

En produkt som heter Psyllium Husk finns i hälsokostaffärer.Testa den.Kostar 60 spänn.Det är skal från frön som man lägger i mat eller vätska,blir en "slemhinna" i magen.
Om du har detta en längre tid borde du nog gå till doktorn,,jobbigt att ha ont i onödan,jag vet hade det i många många år...

Kram Carro
Stålkvinnan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-12-01, 13:05   #8
bertbert
Coming from my Galaxy Nexus using Tapatalk
 
bertberts avatar
 
Reg.datum: May 2006
Ort: van Hell-sing
Inlägg: 9 375
Du kan vara känslig för gluten. Jag har haft liknande symptom, speciellt vid generellt högt näringsintag, och blev av med besvären när jag slutade att äta gluten.

Piranhas tips om laktoskänslighet är också bra.

/Bertbert
__________________
Skäggträning
Citat:
Ursprungligen postat av Pony Visa inlägg
Bäen på Gerda med Bertbert. Rasande trevlig, kunnig och hjälpsam typ. Passa på innan han tröttnar på att ge bort tips gratis!
Citat:
Ursprungligen postat av EMNO Visa inlägg
Det var det Thåström sjöng om: Surabaya Berra varför är du så RAW...
bertbert är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-12-01, 13:42   #9
Zera
Registered User
 
Zeras avatar
 
Reg.datum: Jun 2004
Ort: Linköping
Inlägg: 630
Känner igen det där. Det är verkligen illa när man ligger på stort energiöverskott. Under deff mår magen mycket bättre.
Zera är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-12-01, 15:00   #10
Lizard
Registered User
 
Lizards avatar
 
Reg.datum: Oct 2004
Inlägg: 1 643
Förutom att Zeras avatar ser kul ut så blir näringsupptaget sämre, såklart, om födan passerar snabbare än det är tänkt.

Gluten och laktos är de två vanligaste formerna av kroniska magåkommor. Men andra som chrons etc förekommer i långt större utsträckning än vad de flesta har klart för sig. Härinne finns det flera med allvarliga diagnoser och av tråden följer att det sannolikt finns fler än de som redan identifierat sig. Det finns även reumatoida/autoimmuna sjukdomar som ger "leaky gut" varför det inte säkert är själva sammansättningen på maten som fäller avgörandet.

Du ska gå till en läkare som kommer att ta en serie prover på dig för att komma sanningen närmare. Magen påminner lite om ryggen i det att en del diagnoser ställer sig dåligt mot kliniskt underlag som röntgen eller bakterieprov utan hon eller han blir tvugna att lyssna mycket till dina beskrivningar av dina upplevda besvär. Ju bättre du kan beskriva, tider, rätter, omständigheter och komponenter, desto större exakthet i diagnosen. I alla fall om det är en framgångsrik läkare med intresse och erfarenhet.

Blåbär har en milt stoppande funktion vilket kanske kan undertrycka passagen en aning. Krossade psylliumfrön, som tidigare nämts, har även de en bindande verkan.

En tumme kan jag kosta på mig att hålla för dig i hopp om att det är något enkelt och lindrigt.

Lizard
__________________
Facts are meaningless - they can be used to prove anything!
Homer Simpson
Lizard är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-12-01, 20:00   #11
hasse36
Kolos egen språkpolis
 
hasse36s avatar
 
Reg.datum: Jan 2005
Inlägg: 2 154
Brukar inte dessa problem uppstå efter att maten har passerat tunntarmen? Tex när man har problem med laktos eller ärtsoppan.
__________________
A man can't live by bread alone.
He needs something to spend them on.
hasse36 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-12-01, 20:32   #12
LadyG
Fudoshin
 
LadyGs avatar
 
Reg.datum: Apr 2006
Ort: Stockholm
Inlägg: 9 594
Kom att tänka på att det kan vara kolon irritabile.

I förebyggande syfte: Det finns inte något bra namn för kolon irritabile på svenska, men funktionella tarmbesvär används ofta eftersom det finns en rubbning i hur tarmen fungerar. På engelska kallas det ofta för Irritable Bowel Syndrome, IBS, som betyder ungefär lättretbar tarm. Kolon irritabile och IBS används lite blandat i texter, men de är båda uttryck för samma sak. Om man söker på Internet kan stavningen ibland vara colon irritabile.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. Arthur C. Clarke
Träningsjournal - Mot Stockholm Ultramarathon 100km
LadyG är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-12-01, 20:44   #13
Sverker
Symmetrisk moderator
 
Sverkers avatar
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Örebro
Inlägg: 23 828
Citat:
Ursprungligen postat av hasse36
Brukar inte dessa problem uppstå efter att maten har passerat tunntarmen? Tex när man har problem med laktos eller ärtsoppan.
För den som är drabba spelar det nog ingen roll var i tarmarna det är problem.

Det är i tjocktarmen som tarmbakterierna tar överhanden och börjar att jäsa laktos, kostfibrer eller osmält protein. Det är i tjocktarmen som kroppen ska ta upp vatten men finns det en massa lösta ämnen i tjocktarmen försvåras upptaget av vattnet.

Tunntarmen är en otrevlig miljö för bakterier, en massa olika enzymer och gallsalter som gör livet tufft för bakterier. Livet är tufft för de egna tarmcellern också. Deras livsläng är bara några dygn.
Det är här som glutenproteinerna stimulerar immunförsvaret och ställer till med problem.
__________________
Sverker
Chairmaster of
Kolozzeum Chemistry Guild.
Sverker är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-12-01, 20:49   #14
hasse36
Kolos egen språkpolis
 
hasse36s avatar
 
Reg.datum: Jan 2005
Inlägg: 2 154
Citat:
Ursprungligen postat av Sverker
För den som är drabba spelar det nog ingen roll var i tarmarna det är problem.
Tror jag säkert. Men frågan som Sheogorath ställde, var om näringsupptaget kunde störas. Näringsupptaget sker i huvudsak i tunntarmen, alltså innan man normalt får problem med gaser.
__________________
A man can't live by bread alone.
He needs something to spend them on.
hasse36 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-12-01, 21:06   #15
Sverker
Symmetrisk moderator
 
Sverkers avatar
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Örebro
Inlägg: 23 828
Hmm...gluten påverkar upptaget eftersom själva tarmen är skadad. Att stress ( som genom nervus vagus ) stimulerar magen och tarmarna skulle påverka upptaget verkar långsökt...men jag vet inte säkert. Skulle näringsämnena rusa förbi tunntarmen så skulle gaserna och diarrén bli...omfattande och extremt illaluktande. Så allvarliga är ju inte problemen.



Går ju inte att spekulera. Det som gäller är ju att lägga band på sig och varva ned och gå över på skonkost en period.
__________________
Sverker
Chairmaster of
Kolozzeum Chemistry Guild.
Sverker är inte uppkopplad   Svara med citat


Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)