Citat:
Ursprungligen postat av watertouch
Vafan är man "online" så ska man ju sitta framför datorn, håller man på med annat spelar eller nått sätter man på "upptagen" då kan man inte förvänta sig ett svar och är man "inte vid datorn" så ja då sitter man inte där.
|
Det beror ju till stor del på vad man pysslar med vid datorn. Sitter jag och komponerar ett inlägg på ett forum, läser en artikel eller dyl så orkar jag inte svara på någons "vad händer idag då". Däremot kanske jag vill svara på något som jag anser är viktigt just den stunden. Jag svarar alltid på msn, men ibland kanske det tar ett par timmar. Därför har jag alltid taggen "online".
Jag kan inte bli av med känslan att de som irriterar sig på detta spenderar en rätt limiterad till framför datorn. Vi som sitter 10-12h varje dag och jobbar kanske har vant oss vid att det är enklast att vara selektiva i våra konversationer.