Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Träning > Diet, Deff & Fettminskning

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2011-01-18, 20:54   #1
Minou
Registered User
 
Reg.datum: Sep 2010
Ort: Stockholm
Inlägg: 5
Gubb-deff, omgivningens reaktioner. Vad göra nu?

Vill börja med att tacka för deff-guiden.

Är en heltidsarbetande småbarnsförälder, 40+ som länge velat bli av med gubb-magen som växte sig större med 2kg varje år. Provade GI, LCHF, mm men inget funkade tills jag hittade deff-guiden och insåg att det är kaloriunderskott som gäller (+proteiner och bra fetter). Har styrketränat sporadiskt tidigare så jag hade inte så mycket muskelmassa att deffa fram men mitt största mål var att bli av med gubbmagen. Känner att jag lyckats med det nu. Har styrketränat tungt under viktnedgången. Är 1,78cm lång och väger idag 69kg. Har gått ner 9 kg sedan i somras.

Funderar lite på omgivningens reaktioner. När jag träffade släkt o vänner under julhelgen tyckte de flesta att jag såg avmagrad ut. Mormor och morsan är nu oroliga för min hälsa. Jag har inte mått bättre på länge. Alla säger att jag måste äta upp mig. Har inget emot att bygga på mer muskler men det är väl ingen vits att fetta till sig igen?

Ser jag sjukt avmagrad ut?
Bifogade bilder
Filtyp: jpg deff.jpg (58.1 KB, 108 visningar)
Minou är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-01-18, 21:08   #2
Sheogorath
Förslag?
 
Sheogoraths avatar
 
Reg.datum: Aug 2004
Ort: Malmö
Inlägg: 23 774
Tjocka människor brukar säga så om folk som går ner i vikt eftersom det får dem att känna sig lite mindre dåliga.
__________________
Jag ger inte sjukgymnastisk rådgivning via PM. Om vi etablerat en vårdrelation svarar jag inte på PM som rör din skada: Ring mig på arbetstid.

Citat:
Ursprungligen postat av eternallord Visa inlägg
Det krävs en bildad person för att reservera sin åsikt när man inte är tillräckligt påläst.
Sheogorath är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-01-18, 21:08   #3
Erik_Hellström
Registered User
 
Reg.datum: Jan 2009
Ort: Gävle
Inlägg: 484
Skulle säga att du ser väldigt hälsosam ut. Gratulerar till din viktnedgång!
Lägg fokus på att lägga på mer muskelmassa nu, genom regelbunden styrketräning och kaloribalans/svagt överskott, och lyssna inte "för mycket" på omgivningen så blir det här super i längden. Kör ditt eget race, så länge du mår bra av det.
__________________
Det vi gör i livet ger eko ända in i oändligheten, för våra liv kan omöjligt stanna vid den punkt då våra kära hjärtan slutar pumpa.
Erik_Hellström är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-01-18, 21:11   #4
Lifeless
Registered User
 
Reg.datum: Oct 2006
Ort: Köping
Inlägg: 146
Det ser bra ut. Bara att ösa på med muskelbyggandet.
Sen är det lika bra att du vänjer dig med omgivningens klagande för det kommer aldrig att sluta. Tvärtom så kommer det att öka när du får lite mer muskler.
Det får du ta som en slags komplimang och bevis på att du är på rätt väg
Lifeless är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-01-18, 21:13   #5
vicarious
Proteinbarskonnässör
 
vicariouss avatar
 
Reg.datum: Nov 2008
Inlägg: 15 775
Det ser bra ut, jag tycker du ska vara stolt. Det Sheo säger stämmer bra.

Jag tycker inte du ska gå upp igen.
__________________
Citat:
I'll see you in another life, brother.
vicarious är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-01-18, 22:37   #6
Fru_Flisa
Registered User
 
Reg.datum: Aug 2008
Inlägg: 2 358
Nej, absolut inte. Varken sjuk eller mager. Det är bukfetma som inte är vidare hälsosamt...tråkigt att du möts av de reaktionerna.
__________________
Träning
Fru_Flisa är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-01-18, 22:52   #7
Benjila
30kg Marklyft
 
Benjilas avatar
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 388
Tror även man möts av den reaktionen för dem är vana vid att se en som man brukade se ut. Jag vägde förut 116kg och är idag betydligt mycket smalare men vill fortfarande deffa ner mig mer. Några i min omgivning är väldigt oroliga och säger nästan varje gång man träffas "Men nu har du gått ner dem sista kilorna du ville, det ser jag. Sluta gå ner mer nu." Hell no I say.
Klart man får en ny idealbild när man hänger på kolo för mycket

Håller med folket som postat innan mig med. Och bra jobbat!
__________________
喜び
Benjila är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-01-18, 22:57   #8
x824
Registered User
 
Reg.datum: Feb 2010
Inlägg: 40
Citat:
Ursprungligen postat av Minou Visa inlägg
Jag har inte mått bättre på länge.
Där har du ditt svar.
x824 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-01-18, 23:04   #9
Springer
Registered User
 
Reg.datum: Oct 2010
Inlägg: 1 708
Det var ju inte allt för många decennier sedan som viktnedgång tydde på sjukdom eller fattigdom. Tror det sitter i hos ganska många faktiskt.
__________________
Tränar helst i skogen - löpning och skogsarbete
Springer är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-01-18, 23:28   #10
The Truth
Banned User
 
Reg.datum: Dec 2010
Ort: Där sanningar kan hittas.
Inlägg: 560
Du ser inte sjukt avmagrad ut, och eftersom du själv tycker att du mår bättre än på länge så ska du inte gå upp igen nu det första du gör. Gå upp i muskler nu långsamt så att det blir en kvalitativ långsiktig ökning, föreslår jag. Och med långsamt så menar jag långsamt.

Lycka till med dina mål, bra jobbat.
The Truth är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-01-19, 08:35   #11
Lovisa
Registered User
 
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Stockholm
Inlägg: 357
Instämmer med de andra, det ser alldeles utmärkt ut.

Jag misstänker att dina närmaste reagerat på att ditt ansikte förändrats. Huden blir mindre elastisk med tiden, och då kan en viktförlust göra att man ser lite tärd ut i ansiktet, även om man är alldeles lagom i kroppen. Släkten har kanske reagerat på att dina kinder ser insjunkna ut, eller nåt i den stilen. För jag utgår ifrån att du inte gick i badbrallor på julafton...

Mammor är som de är, de kommer alltid att vara bekymrade för sina barn och deras hälsa. Det spelar ingen roll att lille Kalle nu är 47 år och har egna barn i högstadieåldern. I Mammas ögon är han fortfarande en liten pilt som skall ha omsorg, näring och nattning och varma vinterkläder.

Och visst är det avundsjukan som spökar. Alla samlas för årets mest legitima frosseri, laddade med julaptit och färdigformulerade löften om ett bättre liv "i framtiden" - men nu skall här ätas och gottas. Och så kommer Kusin Vitamin och ser frisk, slank och vältränad ut. Man kan sätta syltan och prinskorven i halsen för mindre.
__________________
Sacrifice is giving up something good for something better.

Senast redigerad av Lovisa den 2011-01-19 klockan 08:36.
Lovisa är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-01-19, 09:04   #12
Adama
Registered User
 
Adamas avatar
 
Reg.datum: Sep 2009
Ort: Västerås
Inlägg: 5 011
Citat:
Ursprungligen postat av Minou Visa inlägg
Vill börja med att tacka för deff-guiden.

Är en heltidsarbetande småbarnsförälder, 40+ som länge velat bli av med gubb-magen som växte sig större med 2kg varje år. Provade GI, LCHF, mm men inget funkade tills jag hittade deff-guiden och insåg att det är kaloriunderskott som gäller (+proteiner och bra fetter). Har styrketränat sporadiskt tidigare så jag hade inte så mycket muskelmassa att deffa fram men mitt största mål var att bli av med gubbmagen. Känner att jag lyckats med det nu. Har styrketränat tungt under viktnedgången. Är 1,78cm lång och väger idag 69kg. Har gått ner 9 kg sedan i somras.

Funderar lite på omgivningens reaktioner. När jag träffade släkt o vänner under julhelgen tyckte de flesta att jag såg avmagrad ut. Mormor och morsan är nu oroliga för min hälsa. Jag har inte mått bättre på länge. Alla säger att jag måste äta upp mig. Har inget emot att bygga på mer muskler men det är väl ingen vits att fetta till sig igen?

Ser jag sjukt avmagrad ut?
Hah nästan exakt samma som min story. De äldre släktingarna ojjar sig över att man fortfarande vill tappa några kilo trots att man redan är smal. Tycker det är grymt skönt att inte släpa på en stor mage när man är och badar med ungarna t.ex.

Vi är samma längd och jag räknar med att stanna deffen vid ca 70 kg, vilket då kommer vara ca -14 kg. Har "bara" de sista 3-4 kg kvar nu som envist biter sig fast.

Bra jobbat!
Adama är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-01-19, 10:01   #13
Fredrik_S
Registered User
 
Fredrik_Ss avatar
 
Reg.datum: Nov 2005
Inlägg: 6 723
Ansiktet brukar kunna smalna av medans man ligger på kaloriunderskott. Det är antagligen det som dom reagerat på.
Jag tror det jämnar ut sig efter några dagar/veckor på energibalans när du nått den vikt du känner dig nöjd med.

Sen som andra säger, en förändring reagerar närstående alltid på, men du är inte underviktig.
__________________
Instagram fredriksoderberg
Fredrik_S är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-01-19, 13:06   #14
Lillleif
Registered User
 
Reg.datum: Sep 2010
Inlägg: 616
Ser bra ut! Vad tyckte du om släkt och vänner under julhelgen? Det borde ju rimligtvis vara ok att kontra med att de tjockat till sig lite när de visar samma obarmhärtiga ärlighet.

Jag fick senast i våras höra att jag borde ta en extra portion mat så jag "får lite mage" och då vägde jag ändå 94kg på 192cm så man ska ta såna där kommentarer med en nypa salt.

Edit: Eller snarare utan en nypa salt
Lillleif är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-01-19, 13:10   #15
eiri
Registered User
 
eiris avatar
 
Reg.datum: Mar 2010
Ort: Falun
Inlägg: 883
Citat:
Ursprungligen postat av Sheogorath Visa inlägg
Tjocka människor brukar säga så om folk som går ner i vikt eftersom det får dem att känna sig lite mindre dåliga.
+1 de har nog hänt oss alla
eiri är inte uppkopplad   Svara med citat


Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)