2010-08-13, 18:25
|
#1
|
Registered User
Reg.datum: Mar 2010
Inlägg: 476
|
Motivation som bortblåst
Tja, kanske årets töntigaste tråd men skitsamma.
Innan hade jag sån grym motivation med träningen och det var verkligen en stor del av mitt liv just då, nu har dock sommaren gjort så att jag gått ner 3-4kg, har tappat en jävla massa för jag inte kan äta när det varit så satans varmt.
Sedan har jag börjat träna med en polare så det är kul att han hänger med mig, men jag jämför oss hela tiden och trots det att jag är starkare och större så ser jag honom som ett hot - och träningen är inte alls lika kul längre.
Är ingen snorvalp (även om jag kanske beter mig som en) men jag undrar hur ni tacklar att era träningspolare kanske är större än er eller är ett "hot" mot erat ego.
__________________
Suffer the pain of dicipline, or suffer the pain of regret.
Träningsjournalen uppdaterad!
|
|
|
2010-08-13, 18:31
|
#2
|
Ser bra ut!!1 gNnn!
Reg.datum: Oct 2008
Ort: Göteborg
Inlägg: 235
|
Bortblåst som en fis? skämt åsido, testa byta gym och sluta jämföra dig med andra och koncentrera dig på dina resultat.
|
|
|
2010-08-13, 18:33
|
#3
|
Registered User
Reg.datum: Jun 2010
Ort: Göteborg
Inlägg: 63
|
Jag slår ner dom.
Eller ja. Jag kör ju iofs mest thaiboxning... :P
|
|
|
2010-08-13, 18:33
|
#4
|
Registered User
Reg.datum: Mar 2010
Inlägg: 5 956
|
Känner igen det där med konkuransen mellan polarna. Var mest i början och försvann efter ett tag.
|
|
|
2010-08-13, 18:35
|
#5
|
Registered User
Reg.datum: Sep 2009
Ort: Västerås
Inlägg: 5 011
|
Låter som ett "case of" omogenhet. På vilket sätt hotar han dig, ska han roffa åt sig alla småtjejer sen eller vadå?
Va glad att du har en träningspolare, e ju najs som fan sen vad de lyfter e väl skit samma?
|
|
|
2010-08-13, 18:42
|
#6
|
Corporis Majestatis
Reg.datum: Dec 2007
Ort: Kalmar
Inlägg: 3 623
|
Om en träningspolare är större och starkare än mig så ser jag det som inspiration, kan han bli så stark så kan även jag det. Om en träningspolare är mindre än mig men utvecklas fort och är på väg ikapp så ser jag det som motivation, det är ju ännu en anledning till att ta i lite mera så att man inte hamnar på efterkälken.
Man får helt enkelt försöka lära sig att se saker på rätt sätt.
__________________
Citat:
Ursprungligen postat av shadowfire
lol, det finns mkt gemensamt mellan Knutbysekten och knäböjare.
|
Citat:
Ursprungligen postat av orsor
Det roliga är att du har nästintill samma profilbild som Matsa. En smällfet marklyftare. Det är så man dör alltså 
|
"Små delikata rörelser..."
|
|
|
2010-08-13, 18:53
|
#7
|
Registered User
Reg.datum: Dec 2007
Ort: Sundbyberg
Inlägg: 1 765
|
Om den psykiska pressen är så stor. Skaffa en Mp3 spelare och sen är de bara "skygglappar på" o mind your own business.
Annars byta gym brukar ge en nytändning?
|
|
|
2010-08-13, 21:15
|
#8
|
Registered User
Reg.datum: Jan 2010
Ort: Götet
Inlägg: 123
|
Det är ju hur grymt somhelst med en träningspolare som är bättre än en själv. Då har man ju alltid något att jaga. Är du säker på att det inte är något annat som är problemet?
|
|
|
2010-08-13, 22:28
|
#9
|
Registered User
Reg.datum: Feb 2010
Ort: skänninge
Inlägg: 141
|
nr 1. sluta jämföra dig med din polare även om du är större än honom
2. som sagt va glad att du har en polare att träna med själv kör jag solo träning inte kul i alla lägen.
3. är du rädd omedvetet eller medvetet att han kanske kommer gå om dig i storlek och styrka? man ska ej se träning som sandlådans min pappa är starkare än din mentaliteten om han går om vad glad för hans skull och få moroten att pusha dig själv till en ny nivå.
finns flera på mitt gym som är större än mig. det är sånt som får mig att gå till gymmet att träna så man blir lika stor och stark
__________________
"upp med skiten bara"
bryter för skänninge armbrytningsklubb
|
|
|
2010-08-13, 22:36
|
#10
|
Registered User
Reg.datum: Feb 2002
Ort: Stockholm
Inlägg: 1 086
|
När det gäller maten - börja käka sådant gott och ökar din aptit.
Vet själv hur det här. Käkat ris och kyckling 3 gånger om dagen i ett halvår så är det inte lika lätt att få ner skiten längre. Då drar man till McDonalds, eller varför inte käka pizza, jordnötssmör/wathever.
Du måste få i dig näringen och energin. Snabbmat/skräpmat är i alla fall bättre än inget alls.
Se till att träna mera och oftar, då ökar aptiten.
|
|
|
2010-08-13, 22:37
|
#11
|
Registered User
Reg.datum: Feb 2002
Ort: Stockholm
Inlägg: 1 086
|
Angående träningsmotivation - Skippa träningen en vecka eller två. Se på massa träningsfilmer med coleman å dylikt. Kommer motivationen nog tillbaka.
|
|
|
2010-08-13, 22:48
|
#12
|
Registered User
Reg.datum: Jul 2010
Ort: Spånga
Inlägg: 46
|
Funderat på att skapa en träningsjournal? I och med en journal kommer du få en struktur över din träning, då kommer du enkelt kunna följa den också. Du kommer märka hur du avancerar i styrka osv. Dessutom, fixar du en tillräckligt bra och intressant journal så kan det leda till att fler blir intresserade till att följa den, och när du har folk som följer den så blir du nästan "piskad" till att ta dig till gymmet och träna, för du har ju folk som "väntar" på att få läsa hur det går för dig osv.
Vet inte, kanske nån grej som skulle öka din motivation.
\MVH
|
|
|
2010-08-13, 22:48
|
#13
|
Registered User
Reg.datum: Apr 2010
Inlägg: 2 077
|
Jag tävlar mot mig själv, ingen annan.
Angående motivationen kan jag inte säga så mkt, då jag bara blir mer och mer sugen efter varje pass =)
Men tänk inte alls på att jämnföra dig med din polare, många gör det i början, brukar försvinna med tiden.
|
|
|
2010-08-13, 23:07
|
#14
|
Banned User
Reg.datum: Jan 2010
Ort: På vift
Inlägg: 1 714
|
Det finns alltid någon som är större, starkare, snyggare och bättre än vad man själv är. Det är bara att acceptera det och fokusera på sig själv och vara stolt över vad man själv gör och kan.
Om du ser din träningspartner som ett hot, ja då kanske ni inte borde träna ihop. Är man träningspartners så ska man kunna sporra varandra till att bli bättre.
Ta några dagars vila, tänk igenom vad du har för mål med träningen, kolla kanske igenom lite videor och ladda mp3n med lite nya låtar och gå tillbaka till gymmet (alternativt byta gym, tycker alltid det sporrar) med eyes on the price och göra så bra man bara kan.
|
|
|
2010-08-14, 18:26
|
#15
|
Registered User
Reg.datum: Oct 2006
Ort: Stockholm
Inlägg: 304
|
Det jag märkte och insåg ALLDELES för sent var att, ju mindre man tänker på träning när man inte tränar, desto MER blir man motiverad. Så sluta tänk på träning och gym när du är hemma, när du är med dina vänner.. Prioritera ofta ditt sociala liv först, sedan går du och tränar.
OBS ; Alla prioriterar ju självklart olika saker. Det jag menade var att, du kan inte bara gymma och inte göra/tänka på något annat. Då blir det lätt så att du känner dig omotiverad.
|
|
|
Regler för att posta
|
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg
HTML-kod är av
|
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:32.
|
    
|