Mikael Jansson filosoferar
Citat:
Ursprungligen postat av Mikael Jansson
Assimileringsdelen är mer svår. Vi tror att man ska sätta ett helt nytt mål för dem som bor i Sverige, att man ska vilja leva i ett svenskt Sverige, att man ska anpassa sig. Och det vet vi att många invandrare tycker.
(...)
Ett exempel på det är att man vill bära heltäckande slöja i skolan. Det är extremfall men ett exempel på att man har med sig den kulturen att man inte ska uppträda som individ inför andra.
(...)
Det finns ju en kultur som är lite speciell med goa gubbar och skämt. Men vi ser framför allt hembygdskulturen, att man håller på traditioner och bygger vidare på dem.
|
http://www.gp.se/nyheter/sverige/1.4...r-lite-pa-usa-
__________________
Träning! | jwzrd: Efter det där inlägget får du ligga med mig mikaelj!
Scratch89: Du verkar tro att vi alla blir lite hårda i byxan av att dränka oss i sockerlösning. | stevebc: 85 kg extra i dips? Nu är du skäggstark på riktigt! Karlos: Ditt sista marklyft var något av det coolaste jag sett i styrkelyftsväg live. | camilla: du är en extrem teoretiker och totalt känslokall.
|