En löpares utmaningar
Nu tänkte jag börja rapportera igen! Eftersom förra dagboken var inriktad för ett specifikt lopp så tänkte jag göra denna dagbok mer generell.
Jag är alltså i första hand löpare, men styrketränar ibland för att det är förnuftigt och för att se bra ut naken. Är 33 år, 182 cm och väger just nu 72,5kg. Mina personliga rekord:
- 5 km 17:34 (första 5k på 10k loppet nedan)
- 10 km 35:54 (2008)
- LL 2.21.xx (2003)
Just nu satsar jag på Stockholm Marathon, vilket blir mitt första. För att göra det lite trixigare tänkte jag springa det på under 3 timmar. Det är rätt optimistiskt med tanke på att jag aldrig sprungit distansen och att Stockolms variant är förhållandevis tuff. Men va fan, det borde gå.
Är mitt uppe i basträningen vilket består av:
* Distans. 5-20 km. 5.30-4.30 min/km. Vissa dagar dubbelpass.
* Långpass. Ett i veckan. Omkring 5 min/km, vissa med fartökningar i slutet.
* Tröskelpass. Ibland som snabbdistans, ibland som progressivt (Kenya style) pass. Farten beror på pulsen och dagsformen.
Tröskelpulsen är 169 (uppmätt på Lactlab 2008).
|