Citat:
Ursprungligen postat av Eddie Vedder
(Inlägg 5868635)
Vad är "normalt" då? I alla communities som är specifikt inriktade på något smalt så kommer man ju alltid hitta ytterligheter. Men visst, leker vi (för diskussionens skull) med tanken att ingen person på ett BB-forum har minsta avvikande kosthållning, kroppsuppfattning, syn på träning/hälsa etc. så skulle det nog bli svårt att få den publicerad. Men det vore ju tämligen dålig forskning att överhuvudtaget inte hitta någonting i en analys. ;)
|
Problemet är ju att kosthållning/träning är så relativt och bygger mycket på sociologiska konstruktioner.
Hur mycket träning är för mycket, vad är "normalt" att äta osv. Det är snarare mer absurt att övervikt är ett sådant stort problem i samhället men det anses vara normen. Vem har tolkningsföreträde för normalitet?
Dock håller jag med om att den exklusiva fokusen på muskelbygge kan lätt bli absurt ibland. Personerna som bygger tror att de är världens mittpunkt när de blastar biceps på gymmet, men inte en jäkel bryr sig förutom de själva.
Min teori med byggare är att de är för autistiska för att passa i gemene sportvärlden och därför söker sig till sin inbundna träning; som dessutom saknar egentlig poäng i dagens samhälle. Ingen behöver ha en massa muskler.
|