Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum

Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum (https://www.kolozzeum.com/forum/index.php)
-   Kost & Näring (https://www.kolozzeum.com/forum/forumdisplay.php?f=5)
-   -   mat innan/efter träning (https://www.kolozzeum.com/forum/showthread.php?t=162135)

thed 2011-03-05 16:05

mat innan/efter träning
 
vad jag förstått så är det viktigt att äta efter träning för att bygga muskler. Hur står påverkan på muskeluppbyggningen har det om man äter normalt med mat ca 1-1,5h innan träning och lite efter istället för att man äter kanske normalt med mat 3-4h innan träning och äter efter träning.

Hoppas ni förstår vad jag vill med frågan.

Crocker 2011-03-05 16:08

Du bör ha tillgängliga aminosyror före passet, 1 glas mjölk eller så räcker. Finns flera på brädan som fastar 16h före passet med EAA. Så ät du när det känns som bäst, 1h/4h innan spelar ingen roll alls.

thed 2011-03-05 16:28

Citat:

Ursprungligen postat av Crocker (Inlägg 4905563)
Du bör ha tillgängliga aminosyror före passet, 1 glas mjölk eller så räcker. Finns flera på brädan som fastar 16h före passet med EAA. Så ät du när det känns som bäst, 1h/4h innan spelar ingen roll alls.

jag tänkte om det spelar roll om man äter ganska mycket ganska tätt inpå träningen, före eller efter.

Crocker 2011-03-05 16:29

Nä, det beror väl på om du trivs med det. Efter är det bra att äta mycket, före spelar det inte så stor roll.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)