Visa fullständig version : Bygga rumpa, utan knäböj
Vad finns då? Jag har kollat i övningsbanken här och youtube. Gett en del, men, ni kanske har andra tips.
Utfall med hantlar. Marklyft, raka och "vanliga". Kickbacks i kabel. Benpress med "hälarna i". Men, vad mer om man vill ha övningar med vikter?
TranceII
2013-07-30, 18:41
Glute bridges
knuckles
2013-07-30, 18:41
Vad är de för fel med de övningarna? räcker inte de? Gott med vikter i dem.
StorEric
2013-07-30, 18:41
Utfall i smithmaskin. Bara lasta på.
Heddaway
2013-07-30, 18:43
Goodmornings!!
TotalBreakdown
2013-07-30, 18:52
Varför behöver du fler? Dom du har listat lär räcka mer än väl. Enda jag kan komma på utöver dom skulle väl vara step-ups med vikt.
Tack för tipsen!
Jodå! Det är några som jag skrev, de är bra...jag vill kunna variera mig. Dessvärre är ofta smitharna (och "vad tusan heter de grejerna man sätter nere vid vristen för kickbacks"???) och ställningarna för böj upptagna och väntan kan bli lång även om jag gör annat emellan.
Hoppas ni förstår...jag är tyvärr dålig på att förklara.
dluddeckens
2013-07-30, 19:15
Reverse hyper extensions tycker jag är bästa alternativet om man inte vill köra de klassiska basövningarna.
http://www.exrx.net/AnimatedEx/GluteusMaximus/WtReverseHyperExtension.gif
Fredriiik
2013-07-30, 20:47
Hiptrusts! Tar så jävulskt bra i röven å baksida lår :)
bertbert
2013-07-30, 21:03
Utfall - dessutom en övning som går att åstadkomma med diverse olika redskap (stång, hantlar, smithmaskin).
http://www.kolozzeum.com/forum/showthread.php?t=202815
http://bretcontreras.com/ - The glute guy
Läs, njut, kämpa!
(jag är själv ett stort fan av hipthrust, körde glute bridge för att stärka rumpan sedan över till hipthrust där jag arbetar med 40-50kg för tillfället - j ä v l a r vad det tar!)
Tack alla!
Hipthrust/Glute bridges...med skivstång och allt...är den svår att balansera..??? Den har jag inte sett förut. Nåt att testa i framtiden.
http://bretcontreras.com/ - The glute guy
En bra sammanfattning av honom http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance/dispelling_the_glute_myth
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.