Mjaha, *tar på sig tjocka glasögon och rättar till professorsflugan*; rent vetenskapligt så kan använder man begreppet Total Energy Expenditure (TEE) som beskriver hur mycket energi som omsätts. För att säkerställa den faktiska energiåtgången på individbasis blir vi sen tvungna att multiplicera energiåtgången med Basal Metabolic Rate (
BMR eller BEE ) och hela ekvationen kallas för Physical Activity Level (PAL).
I enstaka fall erkänner vetenskapen som mest några cyklister och polarforskare som tillfälligt (och nu har inte WHO intresserat sig för friska elitidrottar nota bene) uppnått ett TEE på runt 8000kcal/dygn och ett PAL på cirka 4.0 över korta tider.
Elitmilitärer, idrottare och skogsarbetare kan hålla så högt PAL som 2.4 och ett TEE på runt 4 – 5 000kcal/dygn över ansenliga tider utan att det verkar bekomma dem något (Moss 1923. Karvonen et al, 1961) så länge tillräcklig näring finns till hands.
Liknande värden har uppmätts hos Gambiska jordbrukarkvinnor under skördetid! (Singh et al, 1989).
Annars verkar elitidrottare ibland komma upp till PAL 3.5 och TEE 6 – 7 000kcal under speciella träningsperioder men det är knappast troligt att det kan fortgå någon längre tid.
I normalfallet räknar WHO med att du har ett PAL på 1.5 eller mer (om du inte är rörelsehindrad) och att du gör av med ungefär 2 500kcal/dygn för män och ett par- tre hundra mindre för kvinnor. Om de inte tränar eller sysslar med manuellt skogsarbete vill säga.
Lizard