Hej, jag heter Andreas och har som ambition att bli riktigt bra i bänkpress, första steget är SM i november
Kände att jag behövde en liten journal som jag kan skriva av mig lite i och som kanske kan ge mig lite mer vilja
Well, jag har tränat sen jag var ungefär 10 år gammal, är för tillfället 16 (fyller 17 i oktober) men har bara tränat seriöst i 2 år.
Jag är för tillfället (då jag skriver detta) sjuk och övertränad, så jag har ett uppehåll ifrån träningen tills jag har frisknat till.
Jag kommer tyvärr inte ha möjlighet till att lägga upp bilder, men jag ska försöka kompensera upp det så bra jag kan
Lite stats då;
Jag ligger på 140 i bänkpress
Jag toppar 120 i sittande militärpress (smith)
Har gjort en 6a på 42,5 kg i axelpress (hantlar)
Hantelcurl; 6a med 35kg (supinerat grepp)
Jag har inget fast träningsschema utan tränar olika varje gång (Varierad volym, varierad intensitet, olika övningar). Men en sak som är så att säga spikad är att jag kör bänk två gånger i veckan, måndagar och fredagar (ett lätt, och ett tungt pass)
Så, well, jag kommer försöka uppdatera varje kväll, men det kommer troligtvis inte bli någon träning den här veckan
Så, eh, let´s go! ^_^