Drog 260 i mark i fredags med en kroppsvikt på runt 85. Vägde 85,6 helgen innan och låga 84,3 i förrgår (slutade med kreatin förra veckan). Så det är 3xkroppsvikten med råge.
Var faktiskt rätt osäker på om jag skulle klara det. Körde ett par reps på 230 innan och det kändes aptungt. När jag sedan stod där med 260 framför mig kände jag mig så jäkla späd och klen... Men det gick bra ändå som tur var.
I övrigt så ligger styrkan på en ganska jämn nivå, självklart har jag tappat lite, men inte katastrofalt mycket. Tog 130 och 4 reps på 120 i bänk i onsdags. Reppade på 170 (dubbla kroppsvikten) i böj i måndags. Det som märks mest är nog att man blir tröttare snabbare när man tränar. Men å andra sidan är det roligare när man kan se musklerna så passen håller ungefär samma längd som förut.
Ska nog lägga in lite kardio de här sista 1,5 veckorna för att finslipa formen ytterligare.
Citat:
Ursprungligen postat av Prankie
Vilken enorm bicep.  Du besitter sjukt bra form nu. Kommer du ta några bättre bilder när du är klar med dieten? Typ studiobilder liknande.
|
Nej, så seriöst tar jag inte detta. Okej för att jag satsar på att vara i min bästa form hittills, men så jävla svårt är det inte att ta sig dit jag är nu. Hade varit skillnad om jag hade vägt 150 kg och varit jättefet hela livet, då hade jag varit mer stolt över detta och kanske velat dokumentera det lite mer noga.
Men jag ska självklart försöka ta lite bättre bilder med en bättre kamera, allt som finns i den här journalen är taget med mobilkamera.
Citat:
Ursprungligen postat av Ganymedes
Sjukt bra form. Helt opti. Siktar däråt när jag är 35 istället. Så jag har fem år till på mig. 
|
Tack, och lycka till, det är bara att bestämma sig så går det av sig själv nästan.