Ersättning för ägg
Har haft lite problem med att LDL-kolesterol legat nästan/något för högt i värde och ofördelaktig kvot LDL/HDL. Har experimenterat med kosten fram och tillbaka och tagit 4-5 kolesterolprover och kommit fram till att äggen är boven i det hela. Även provat ätit 30-35g fett dag(inga fettkällor alls) då är LDL och totalt kolesterol mycket bra men då HDL åker ned i källaren istället.
Jag börjar närma mig 40 om några år, och finns tyvärr historik i familjen med hjärtproblematik så att få ordning på mina kolesterolvärden är något jag prioriterar.
Har tidigare ätit 4-5 stora ägg till frukost. Jag har nu hittat egen ersättning för dessa, med samma protein/fett mängder. Men jag tycker min lösning är sisådär.
Jag skulle gärna vilja höra hur andra och mer kunniga personer här på Kolo skulle ersätta 4-5 ägg med andra livsmedel men som ger samma mängd protein/fett?
Krav: Ska kunnas köpas på ICA eller liknande, enkelhet för att få vardagen och resandet i jobbet att fungera är ett måste.
|