Magproblem
Jag har lite problem med magen så fort jag börjar träna och sätter i mig mer mat och tillskott. Äter normalt vad gäller mat. Alltid lagad mat, och mellanmål/frukost är det müsli eller bröd. Dessutom tål jag varken soja eller mjölk, så äter bara havrebaserade produkter.
Som tillskott tar jag nu vitaminer/mineraler (All in one tablett) samt äggprotein. Jag gissar på att äggproteinet är den största boven i dramat. Protein är väl i sig svårsmällt, och jag antar att just äggprotein kanske inte är det bästa. Kan tabletterna påverka magen? Vad vet ni mer som kan påverka i den vanliga maten? Jag vet t.ex. att broccoli gör magen riktigt kass om den inte är välkokt, och att för mycket banan inte är bra.
Skall köpa och testa EAA nu för att ta bort mycket av proteinet, då jag som sagt tror att det skapar magproblemen, och jag undrar ifall EAA kan va dåligt för magen? Har också velat köra med kreatin, men det skall tydligen kunna balla ur magen fullständigt så jag vågar inte ens testa.
|