Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Träning > Allmänt Forum

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2006-07-03, 12:08   #1
Nitrometan
Mjäll & SL
 
Nitrometans avatar
 
Reg.datum: Mar 2003
Ort: Karlskrona
Inlägg: 30 459
Mer administration i vården

Allt mer administrativ personal i landstingen.

Apropå våra tidigare diskussioner om skatter, vård, organisation, effektivitet m.m.

Citat:
Ursprungligen postat av sr.se
Den administrativa personalen inom vården har ökat med nästan 20 procent på fem år, medan vårdpersonalen bara har ökat med fem procent. Det visar en undersökning som Centerpartiet har gjort.

På fem år har nästan 500 nya chefstjänster tillkommit inom vårdsektorn i landstingen. Sammantaget har de högre cheferna, utbildade administratörer och datapersonal ökat med 20 procent, medan vårdpersonalen som till exempel läkare och vårdbiträden bara har ökat med fem procent.

Samtidigt växer pappersarbetet för läkarna i takt med att administratörerna blir fler.

Allt mer pappersarbete
Kristina Berndsson är överläkare på Sahlgrenska universitets-sjukhuset i Göteborg och hennes arbetstid upptas allt mer av just pappersarbete.

– Det har dels dragit reurser från vården i sig, ingen har ju längre dygn än 24 timmar, och det innebär att en större del av arbetsdagen går åt för sådant här. Den ökade datoriseringen är inte heller något som egentligen sparar tid. Det är bättre ordning och reda och bättre tillgång till dokument, men idéerna om att det skulle spara mycket tid stämmer inte, säger hon.

Lönekostnader motsvarande 1 500 läkare
Lönekostnaderna för de nya administratörerna i vårdsektorn ligger på en miljard konor om året, beräkar Centerpartiet, som har gjort undersökningen. Den summan motsvarar 1 500 läkartjänster.

– Hela tiden får vi höra att reursen är begränsad och att man inte ska slösa med skattebetalarnas pengar och då tror jag som skattebetalare kanske att man hellre vill ha mera vård än en administratör till, säger Kristina Berndsson, överläkare på Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg.
__________________
bobubobobelolenonitotroroboberortot

För klén för Frälsningsarmén.

TK Trossö
Nitrometan är inte uppkopplad   Svara med citat


 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 13:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)