Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Träning > Kost & Näring

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2005-11-03, 22:55   #1
Apos78
Tar mig fram...
 
Apos78s avatar
 
Reg.datum: Oct 2005
Ort: Östkust
Inlägg: 2 366
Är II nåt att lita på?

Jag har läst en del i trådarna här och sett att II kanske anses skulle vara mera pålitligt än GI-värdet. Är det inte så att det finns väldigt få studier angående II och att GI fortfarande anses vara mest pålitligt?
En av de medverkande forskarna i "An Insulin Index of Foods: The Insulin Demand Generated by 1000-kJ Portions of Common Foods", Jennie Brand-Miller, skriver i sin senaste bok att det glykemiska indexet är ganska precist vad gäller att förutse insulinindex för ett livsmedel. Finns det då någon större idé att följa II någonting då GI ändå verkar visa ett pålitligt värde på insulinpåverkan?

Jag är inte speciellt insatt i det här så se allt ovan som frågor från min sida. Vad jag läst här så verkar King Grub ha bra koll på det här med II så du kanske sitter inne med några svar som kan få det hela att klarnalite

Tack för svar!!
Apos78 är inte uppkopplad   Svara med citat


 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)