Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Träning > Träningsjournaler & Bilder

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2013-07-18, 20:02   #136
Susanne
Registered User
 
Susannes avatar
 
Reg.datum: Oct 2005
Ort: Örnsköldsvik
Inlägg: 71
Ben

Böj i Smith, går djupt men stannar rörelsen innan toppläge, så det är korta reps, musklerna får ingen stretch; 12 x 7 set

Enbentspressar i benpressen, 10 x 4 set, kör 2 set ihop, dvs att jag det är ingen vila mellan de två första set'en, och ingen vila mellan de två sista set'en. avslutade benpressandet med 15 x 1 set med superbrett mellan fötterna.

Raka marklyft 12 x 5 set, vänder rörelsen när det är ett par cm kvar innan viktkakorna tar i golvet och vänder ner igen ca 10 cm innan toppläget, ingen vila här heller i toppläge.

Liggande lårcurl mot bänk, 12 x 5 set, sjätte set'et blev 20 reppare

Stående vadpress i Smith. 15 x 3, 2 sek nyp i toppläget och vänder innan fullt utsträck, inget studsande i bottenläget.

PWO; rage noitro v2
intra, amino rush
post, risisar och complete 3
__________________
"Hinder är det skrämmande du ser när du tar ögonen ifrån målet" /Hannah More

www.fairing.se

www.susannestigsdotter.myshowroom.se/
Susanne är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-07-19, 06:11   #137
Martin Hanzel
Registered User
 
Martin Hanzels avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 129
Ben 18/7

Liggande lårcurl
12x60
10x60
9x60

Sittande lårcurl
12x50
11x50
8x50

Benspark
9x82
8x82
9x67
8x67

Frontböj i smith
9x30
8x50
6x70
6x70

Avbryter passet, för dåligt fokus idag....dessutom känningar/ smärta runt knäskålarna.
__________________
Support Swedens superior training forum!
Visit -> Kolozzeum Webshop
Martin Hanzel är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-07-19, 15:54   #138
zebaztian
Registered User
 
zebaztians avatar
 
Reg.datum: Feb 2007
Inlägg: 15
Hello allihopa!!

Ber om ursäkt för att man inte uppdaterat något men har haft lite break ifrån gymmet och träning. Har jobbat otroligt mycket och varit lite sjuk osv osv och helt plötsligt har det gått två veckor!

Men det KANSKE är en "blessing" att man får vila lite.. Kroppen kan ju behöva det ibland och det är ju inte ofta man tar sig en ordentlig vila

Nu till något helt annat.. För er som inte vet så driver jag ************* Butik i Strömstad och får dagligen hur många frågor som helst om kosttillskott så jag tänkte ge er lite av de svaren jag brukar ge mina kunder..

Jag brukar beskriva det som en pyramid där man måste "bygga" bottenplattan innan man börjar tänka på toppen..
Det du främst behöver enligt mig är (där plats 1 är det viktigaste osv):
1. Protein/gainer, vitaminer/mineraler och omega 3
- protein då det är den främsta byggnadsstenen för muskler och vitaminer/mineraler, omega 3 för den allmänna hälsan plus att om din kropp mår bra och är i "balans" kommer du skapa en bättre "miljö" för att bygga muskler, bränna fett osv

2. Aminosyror och kreatin
- Jag är ett stort fan aminosyror! Man får extra "protein" utan speciellt många kalorier plus att det är så lättupptagligt så att man verkligen känner av det och orkar träna mer och hårdare! Man kan vara helt slut i huvudet och trött men du orkar köra ändå =) Kreatin gillar jag då det verkligen fungerar väldigt bra för att öka i styrka!

3 På sista plats kommer det som jag anser att man inte riktigt måste ha men som kan vara nice då och då och det är PWO´s och Fatburners.
- PWO´s kan ta träningen till nya höjder men jag personligen anser inte att det är ett måste för att bygga muskler eller träna hårt! Så länge jag har fyllt upp med protein och kolhydrater tillräckligt under dagen och med aminosyror runt träningen brukar mina pass bli awesome! Sen kan det ju inte vara fel att ta en PWO för att få det där extra trycket eller energin =)
Detsamma gäller för fatburners. Fatburners kan vara ett riktigt bra hjälpmedel för att komma i form men använd det hellre när du kommit till en platå och behöver en extra boost =)

Så när du går till affären eller kollar online så anser jag att det är viktigare att försöka hitta ett kvalitets Protein eller Aminosyror innan du börjar tänka på PWO´s osv..

Dagens kosttillskottstips är:
Fairing Complete Protein 3
- Högt proteinvärde
- Lågt på fett och laktos
- Flera proteinkällor
- Tjockare konsistens vilket gör att den passar som en mättande måltidsersättare (personlig erfarenhet plus från kunder)
- God smak

Det var allt för mig idag! Skall försöka dra mig till gymmet idag för lite rygg och axlar.. eller så blir det beachvolley och badning efter jobbet =)
zebaztian är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-07-21, 07:12   #139
Maria Eriksson
Registered User
 
Maria Erikssons avatar
 
Reg.datum: Jan 2005
Ort: Jakobsberg/Stockholm
Inlägg: 81
Söndagsmorgon, står åter igen på crosstrainer/
trappmaskinen. Snart dags för jobb till 15. Styrkepasset i em blir
på Balance Gym i Solna då Fairing Gym har helgstängt under
sommaren. Efter kontakt med bästa coachen Ahmad Ahmad i
torsdags blir det småjusteringar i styrkepassen annars precis som
tidigare då det rullar på enligt plan . Känns så bra och " lyxigt"
att ha en duktig coach som lägger upp allt åt mig, har alltid gjort
det själv. Många fördelar med att ha någon som är duktig och man
kan lita på. För min del lär jag mig "nytt" men också tar in nya
tips som utvecklar min egen coachtänk Inte dumt! Nåväl bara köra
på, finslipa och skulptera ,utveckla och definiera.. "it is what
bodybuilding is all about ..."eller hur!... Och självklart behövs
mental styrka och mycket kärlek till sporten också för att klara
det hela. Idag är det rygg och baksida axlar Återkommer med
redogörelse av passet då jag tänkte testa nya maskiner... Ha en fin
dag !!☀
__________________
TEAM FAIRING
Maria Eriksson är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-07-21, 11:36   #140
Martin Hanzel
Registered User
 
Martin Hanzels avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 129
Ben 20/7

Benspark
9x60
9x75
9x82
9x90
9x82
9x75

Benpress
12x100
12x200
9x230
9x260
6x300
4x340
9x300

Rage Nitro före träningen
Inget under
HexaPro efter träningen
__________________
Support Swedens superior training forum!
Visit -> Kolozzeum Webshop
Martin Hanzel är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-07-22, 05:43   #141
Martin Hanzel
Registered User
 
Martin Hanzels avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 129
Rygg 21/7

Omvända latsdrag
10x75kg
9x75
7x75
9x67
7x67
7x67

Normalt vänd, kort drag (till nästipppen)
6x105
6x105
5x105
4x105

Rodd i Gymleco
9x60
9x60
9x60
7x60
10x40
10x40
9x40

Ingen pwo
Fury Nitro under träningen
HexaPro efter
__________________
Support Swedens superior training forum!
Visit -> Kolozzeum Webshop
Martin Hanzel är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-07-22, 20:16   #142
Susanne
Registered User
 
Susannes avatar
 
Reg.datum: Oct 2005
Ort: Örnsköldsvik
Inlägg: 71
Triceps 22 juli

Blev två dagar vila på raken för mig under helgen, tanken var att träna i söndags.. men jag hade lite magproblem. Höjer ett varningens finger för friskostig blandning av kryddor i maten (!)

Blev ett bra tricepspass idag, började med liggande tricep extension och hade 27kg i nävarna, brukar börja på 32kg annars, men kände att idag ska det banne mig fokuseras ordentligt på kontakten. Och varje repetition kändes idag, ordentligt. Lekte lite med rörelsebanan och vissa set stoppades innan full utstäckning i armbågsled (toppläget). 12 x 5 set och som vanligt är det koll på den exentriska fasen också.

Gick över till smal tricepspress på samma kiloantal (27) och här var det knappt någon vila mellan set'en, 15-20 sek vila. För mig brukar det hjälpa mycket med att tänka att det är armbågsleden som ska rätas ut istället för "vikten ska upp" då jag tycker att det blir lätt att armbågarna börjar peka utåt och det blir mer en bröstövning av det hela. 12x 4 set

Hävet "Dips"-liknande var vad som fick avsluta passet, detta är en maskin som man lägger viktskivor på och står på golvet, lägger på 25kg på varje sida. 6 set med varierande repsantal (20,12,10,11 -> lite längre vila; 15, 12)

Före passet; rage extreme
under; amino rush
efter; complete 3 (glömde riskakorna)
Bifogade bilder
Filtyp: png dipsmaskin.png (394.6 KB, 5 visningar)
__________________
"Hinder är det skrämmande du ser när du tar ögonen ifrån målet" /Hannah More

www.fairing.se

www.susannestigsdotter.myshowroom.se/
Susanne är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-07-23, 05:53   #143
Martin Hanzel
Registered User
 
Martin Hanzels avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 129
Triceps & mage 22/7

Over head tricep extension (m rep)
9x80kg
8x80
8x70
6x70
9x60
8x60

French press m z-stång, sittande
11x40
9x40
8x40
10x30
9x30
7x30

French press, liggande
9x30
9x30
8x30

Sittande crunches m rep
4set x fullt mag

Stående crunches m rep
4 set x 65kg

1 skopa Rage original innan träning
Fury Nitro under
HexaPro efter
__________________
Support Swedens superior training forum!
Visit -> Kolozzeum Webshop
Martin Hanzel är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-07-23, 14:31   #144
zebaztian
Registered User
 
zebaztians avatar
 
Reg.datum: Feb 2007
Inlägg: 15
Helt otroligt fint väder här så det har blivit morgonträning de senaste dagarna.. I måndags bröst och biceps
Snedbänk
Lutande hantelflyes
Maskinpress (liknande hammer)
Stående cablecross
Stående scott curl
Bicepscurl stång (21 ones)

Passet gick inte så bra då jag inte hade laddat upp kvällen/dagen innan (ej van att träna på morgonen)

Ben imorse gick däremot bättre! Åt en STOR portion potatis och kött på kvällen och det medförde att jag fick mycket mer tryck (energin i huvet är det inga problem med utan snarare att kroppen/strykan säger stopp)

Benspark
Benpress
Enbens benspark
Liggande lårcurl
Sittande lårcurl
Fria böj ( står på en lutande platta och använder faktiskt bara kroppsvikten, blir som Sissy squat nästan)

Före träning
Fairing Mineral
Fairing complete vitamin
Fairing Omega-3
Under träning Bcaa och Fast carbs
Efter träning Rapid hydro blend
zebaztian är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-07-23, 20:14   #145
Susanne
Registered User
 
Susannes avatar
 
Reg.datum: Oct 2005
Ort: Örnsköldsvik
Inlägg: 71
23/7 Rygg (djup) & Mage

Alla stänger var upptagna då jag kommer in på gymmet så efter ett snabbt getöga över gymmet så konstaterar jag att långrodden var ledig, så den la jag vantarna på.
Långrodd med handtag (trissor oberoende av varandra) 5 set (10-12 rep) gick sedan över till att köra enhandsrodd 12 x 3 set utan vila. Hantelrodd mot plan bänk 3 set och sen vart det alldeles för syrefattigt i den delen av gymmet så jag knatade ut till den andra långrodden med fast trissa och kopplade på en rak stång, ut med armbågarna så de löper horisontellt med stången och resultatet blev 12 x 4 set.

Toes to bar, utan att svinga allt för mycket och åka snålskjuts på rörelseenergin, 3 set

Rumpuppis på lutande bänk, 3 set

Hängande sidolyft, 3 set

Har haft ticks i vänstra sidan, känns som att det är M. Teres Major som tickar, syns till och med i spegeln, har hållit på sen 10-tiden på förmiddagen och det har fortfarande inte slutat drygt tio timmar senare.. CNS (centrala nervsystemet) kan vara lite påhittig ibland, kanske ska börja med uthållighetsträning för musklerna istället

PWO; Rage Nitro V2
Intra; Amino Rush
Post; Complete 3
__________________
"Hinder är det skrämmande du ser när du tar ögonen ifrån målet" /Hannah More

www.fairing.se

www.susannestigsdotter.myshowroom.se/
Susanne är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-07-24, 09:18   #146
Martin Hanzel
Registered User
 
Martin Hanzels avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 129
Axlar 23/7

Har ont i vänster axel så passet modifieras för att kunna utföras. Pressar funkar inte alls.

Hantellyft åt sidan, korta (till ca 30 grader).
9x13kg, 15 set med 10 sek vila

Hantellyft år sidan i Gymlecomaskin, samma princip som ovan
9x60kg, 10 set m 10 sek vila

Shrugs, lätt framåtböjd för att komma åt baksida axlar. Ca 15 sek vila mellan seten
10x26
9x26
9x26
9x26

Sittande framåtlutande hantellyft åt sidan
12x10
12x10
12x10
12x10

Kör igenom två övningar för rotatorerna, 3 set per övning och ca 10-12 reps.

Stretch av lats, rotatorer

Rage Insanity innan träningen
Fury Nitro under
HexaPro efter
__________________
Support Swedens superior training forum!
Visit -> Kolozzeum Webshop
Martin Hanzel är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-07-24, 09:29   #147
Jacqueline Rova
Registered User
 
Reg.datum: May 2013
Ort: Järfälla
Inlägg: 4
Morgon träning

Ibland prioriterar jag rätt dumt..som imorse då såg jag på senaste avsnittet av the face och målade naglarna och får sen panik eftersom jag inte har packat gymväskan, naglarna har inte hunnit torka helt och bussen går snart. Tur så hann jag med bussen MEN efter jag tränat och duschat upptäcker jag att jag glömt min sminkväska hemma. Oh noo...jag hoppas någon tjej på jobbet har sin med sig så jag får låna...annars får jag vara "al natural" ..minus boobsen :p ( och hårfärgen).

Ryggpasset gick iaf kalas, bästa rygg passet på länge! Kul kul kul

Breda latsdrag
Smala latsdrag
Sittande rodd
Rodd med hantel
Ryggresning med viktplatta

Är så sjukt taggad inför poseringsträningen med Maria Eriksson nästa vecka, då börjar även min diet samt att jag börjar med konditionsträning! Wihoo
__________________
JacquelineRova
Jacqueline Rova är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-07-24, 13:41   #148
tomme74
Registered User
 
tomme74s avatar
 
Reg.datum: Dec 2008
Inlägg: 25
Tis 23/7.

Kvällspass i Thailand.

Bröst och biceps.
Nytt gym körde en massa nya hammer maskiner.
30 min Crosstrainer.
tomme74 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-07-24, 13:43   #149
tomme74
Registered User
 
tomme74s avatar
 
Reg.datum: Dec 2008
Inlägg: 25
Morgonpass i Thailand.

Triceps och Abs.
Mycket fria vikter och lite hammer maskiner!
60 min kardio på löpband.

Sen lite solning på stranden!!
tomme74 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-07-24, 17:06   #150
tomme74
Registered User
 
tomme74s avatar
 
Reg.datum: Dec 2008
Inlägg: 25
24/7

Kvällspass i Thailand.

Axlar och vader.
30min Crosstrainer.

Före passet 10g bcaa
Efter 50g Rapid hydro blend.
tomme74 är inte uppkopplad   Svara med citat


Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 06:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)