Hej
Jag har ett problem med min internetuppkoppling. Nyligen införskaffades en till dator i huset (Op:Vista) och jag skulle vilja dela min bredbandsuppkoppling mellan den och min gamla dator (Op:XP).
Nu kommer jag till problemet. Jag var och pratade med några på Elgiganten och förklarade hur jag ville ha det. De rekommenderade i sin tur att jag skulle köpa en router "Netgear DG834".
När jag väl är hemma och ska koppla in routern fungerar det ej.

*
Jag kan inte koppla bort mitt modem från telia (Prestige 660H Triple Play) för det stödjer Digitaltvn, och jag kan inte koppla routern via det andra modemet.
När jag kopplar följande:
Zylex>Netgear>Datorer, får jag bara internet på en av datorerna men digitaltvn funkar.
Jag kan inte komma på ett sätt att koppla som ger mig delad uppkoppling mellan mina två datorer men samtidigt ger mig tillgång till digitaltv från telia.
Är det någon här på kolo som har en lösning på mitt problem? Jag lovar att öka i mark om ni hjälper mig.
//D