Citat:
Ursprungligen postat av pragmatist
Det finns olika grader av "utryckning". Om de bara kör runt och inte har bråttom någonstans gäller samma regler för polisen som för vem som helst. Beroende på vilken typ av tjänsteärende det sedan rör sig om så får de åsidosätta mer och mer trafikregler. Vid full utryckning kan de köra 200 mot enkelriktat om de vill - även om det förmodligen blir en utredning efteråt för omdömeslöshet. 
|
Undrar om det någonsin hänt att en polis bötfällt en kollega i målat fordon(ej under utryckning) för fortkörning. Är nog som du skriver ovan, det är först vid olyckor det uppmärksammas.
Snart borde det åka fast några polisbilar i de nya övervakningskamerorna. Kan de då kolla på något sätt om fordonet varit under utryckning eller inte?