Jag syftar på t.ex hur det ser ut om det är en valgusposition i höften.
Men om valgus = kobenthet, då pekar ju knäna mot varandra, hur stämmer det då överens med att valgus är då snedheten pekar utåt? Jag har svårt att se det som något annat än att det pekar inåt och då är det ju enligt definition varus.
Svårt att formulera detta skriftligt märker jag

.
Det kan ju bli varusposition i t.ex efter en fraktur som läker ihop. Vart är det då man tittar för att säga att det här är en varus, är det att benändarna som vuxit ihop pekar in mot mittlinjen eller kollar man distalt på benets epifys och kollar om den pekar inåt och benämner det hela som en varus.
Kort sagt - för att säga om det är valgus/varus i en led, en fraktur eller vad som helst, vad är det jag kollar på själva benet? Distalt? Proximalt? Vinkeln i leden eller?