Hur många gram av ett visst livsmedel som blir muskelprotein är rätt ointressant.
Det handlar om signaler att stimulera muskelproteinsyntesen. Det sker när rätt aminosyror strömmar in i blodet i rätt mängder.
När det sker sänds signaler för muskelprotein och aminosyror börjar byggas in som muskelprotein. Men det behöver inte vara från livsmedlet du åt och som skapade signalerna. Andra aminosyror i omlopp svarar på signalerna. Till exempel är redan nedbrutet muskelprotein en av de stora källorna till aminosyror för nytt muskelprotein. De svarar på signalerna och bildar muskler igen. Hela 75 % av musklerna du bryter ned återanvänds och svarar på signaler i blodet från proteinet du äter och blir nya muskler.
Även om mer av ett protein förbränns istället för att sluta som kroppseget protein (som vassle) kan det ändå bidra till större uppbyggnad av kroppseget protein, genom att det får andra aminosyror att
bli nytt kroppseget protein.
En stor del av vassleprotein försvinner till energi istället för att bli muskler. Men innan dess har dess aminosyror redan stimulerat muskeluppbyggnad från andra källor genom närvaron i blodet.
Men det blir ännu mer komplicerat.
Äter du bara en gång på många timmar är det långsamma proteinet ( t ex ägg) bättre i alla lägen. Även om du bygger mindre muskler på kort tid, blir arean under kurvan för muskelproteinsyntesen större.
Äter du en "normal" måltidsfördelning spelar det sannolikt ingen roll över dygnet, så länge du får i dig tillräckligt med protein totalt.
Vill du stimulera muskeluppbyggnaden så mycket som möjligt under kort tid, som t ex om du tar en proteinshake efter träningen och ska äta en måltid två timmar senare, så kommer vassleproteinet att bygga mer muskler under den mellanperioden.
Det betyder dock inte säkert att det snabba proteinet ger större muskelprotein på sikt. I en del studier har man sett att tillskott av vassleprotein bygger mer muskler över tid än ett "sämre", som sojaprotein, i andra inte.
Är du gammal, kanske 50-60+, så är snabbt protein (vassle) bättre i alla lägen, eftersom musklerna blir mer okänsliga för protein när man blir gammal. Går att komma förbi genom att äta mer av annat protein, men många äldre har svårt för stora portioner, inte minst av protein.