Citat:
Originally posted by z_bumbi
Du har väl redan en diet? Du har rensat lite i kosten och börjat röra dig mer. När detta inte räcker längre så kan det vara dags för något annat men det brukar räcka ganska långt.
Att skära ner antalet måltider låter dock inte som det smartaste, iofs beror det på hur ofta du åt innan men man bör ju i alla fall äta 5-6 gånger per dag oavsett om det är deff eller inte.
Ett tips är ju att börja räkna lite på vad du äter nu så får du det mycket lättare sen att styra hur du ska lägga upp den fortsatta viktminskningen och har man siffror att gå på är det mycket lättare att se vad du kanske bör ändra lite på.
|
när jag höll på o bulka som värst så åt jag 3-4 stora mål med pasta eller ris. som mellan mål och efter träning blev det protte shake.
men nu äter jag bara 2-3 stora mål och 2-3 protte om dagen.
ska jag ta o käka mindre portioner o börja äta runt 6 gånger om dagen? vill ju inte fölora muskelmassa..