Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Träning > Kost & Näring

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2012-04-02, 18:05   #1
SL91
Registered User
 
Reg.datum: Apr 2012
Ort: Uppsala
Inlägg: 3
Synpunkter på min kost?

Mitt långsiktiga mål är att göra ett triathlon, men för tillfället försöker jag bygga upp en del muskler och öka uthålligheten. Jag tränar styrketräning ca 2 dagar i veckan. Sedan brukar jag köra ett spinningpass. Även löpning eller ett cirkelfys-pass eller HIT träning.

Nu var det ju dock mest kosten jag undrade över (har ni synpunkter på träningen så säg gärna till!) Jag är tjej, 1.64 lång och väger ca 65 kg. En dag kan se ut såhär:

Frukost: Havregrynsgröt med hallon och 2 ägg
Mellis 1: Frukt (återhämtning om det är efter träning)
Lunch: Fisk eller fågel (oftast kyckling), wokgrönsaker, keso och sallad.
Mellis 2: Keso/kvarg (med frukt eller bär)/knäckemacka med makrill/tonfisk (återhämtning om det är efter träning)
Middag: "Vanlig mat", alltifrån kött, fisk och fågel. Ihop med kolhydratskälla såsom potatis/pasta/ris/rotfrukter. Kycklinggrytor, Köttfärsås, you name it..
Kvällsmål: Knäckemacka/keso/kvarg

Efter träning käkar jag återhämtning. Ca 20g protein och 40-50g kolhydrater. När jag sedan kommer hem, ca 1-1.5 timme senare käkar jag vanlig mat. Alltså lunch/middag beroende på vilken tid på dagen jag tränar.

Brukar väl ligga på en 1500-2000 kcal/dag.

Åsikter och synpunkter?
För mycket? För lite? Lägga till något? Plocka bort något?



Senast redigerad av SL91 den 2012-04-02 klockan 18:07.
SL91 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2012-04-02, 18:20   #2
312
313,314,315,316,317......
 
312s avatar
 
Reg.datum: Jun 2011
Ort: Jag vet inte.
Inlägg: 2 370
Om du ska bygga upp muskler så föreslår jag att styrketräna lite oftare och lägga dig på kaloriöverskott med en proteinrik kost.

Jag vet inte hur mycket protein allt blir allt som allt, eller hur ditt kaloribehov ser ut, så jag kan inte svara på din fråga.
__________________
Parjournalen
Citat:
Ursprungligen postat av Aftonbladet
Drick apelsinjuice i stället för dyrt proteinpulver.
312 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2012-04-02, 20:06   #3
SL91
Registered User
 
Reg.datum: Apr 2012
Ort: Uppsala
Inlägg: 3
Om jag tar idag som exempel ligger jag på 149 g protein, 210 g kolhydrater och 37 g fett! Tankar? Hur ofta bör jag styrketräna? Vill ju även bibehålla konditionen då målet trots allt är ett triathlon!
SL91 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2012-04-02, 20:58   #4
SL91
Registered User
 
Reg.datum: Apr 2012
Ort: Uppsala
Inlägg: 3
Mitt basala energiintag (BMR) är 1415 kcal per dag.
För att behålla nuvarande vikt bör jag äta 2193 kcal per dag.


Alltså borde jag öka mitt kaloriintag vad jag förstår. Hur mycket bör jag plussa på? Antar att det är väldigt individuellt, men någon riktlinje kanske finns?
SL91 är inte uppkopplad   Svara med citat


Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 09:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)